بدون نظر
 
با حماسه 9 دی مردم تربت حیدریه؛
اولین «نسیم انقلاب» ۴۳ روز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۵ در ۸:۰۳ ق.ظ
 
مردم ولایتمدارتربت حیدریه 43 روز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی درنهم دی ماه 1357 مجسمه حکومت طاغوتی شاهنشاهی را از میدان شهر پایین کشیده وقبل از دیگر شهرهای ایران به ندای رهبر کبیر انقلاب اسلامی لبیک گفتند.

به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری تحلیلی تابان تربت، آحاد مردم تربت حیدریه قبل از دیگر شهرهای ایران با برگزاری تجمعات بزرگ و با حضور گسترده در راهپیمایی ها توانستند در دی ماه ۱۳۵۷ حاکمان شاهنشاهی را از این شهر بیرون کرده و کنترل این نقطه از ایران را به دست گیرند.

 

تربت حیدریه سرزمینی سرشار از سرخی ایمان و ولایت مداری است که گوش به فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) داده و با جان و دل قیام کردند و گوشه ای از سرزمین خود را از دست ایادی رژیم منحوس پهلوی پاکسازی کردند.

 

این حادثه بزرگ تاریخی به گونه ای بود که رهبر فرزانه انقلاب با توجه به شناخت قبلی از شهرستان تربت حیدریه فرمودند: شما مردم تربت حیدریه در سایه وحدت بود که توانستید قبل از همه شهرهای کشور در این شهر دست ایادی رژیم پهلوی را در سال ۱۳۵۷ قطع کنید و خودتان شهرتان را اداره کنید.

 

آری واقعه برگ زرین تاریخی بود که مردم ولایتمدار تربت حیدریه خلق کردند که در نظام جمهوری اسلامی بی نظیر است.

 

نهم دیماه سال ۱۳۵۷ یادآور خاطراتی برای مردم شهرستان تربت حیدریه است که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و همه ساله در این روز اجتماع بزرگی علیه استکبار جهانی برگزار می شود.

 

در سال ۱۳۵۷نهضت انقلابی در نقاط مختلف کشور علیه رژیم منحوس پهلوی آغاز شده بود که در شهر تربت‌حیدریه نیز با توجه به ویژگی مردم آن که ولایتمداری در رگهای آنان جاری است مبارزه‌ای خودجوش و مردمی در روز ۹ دی‌ماه شکل گرفت.

 

در این حرکت آحاد مردم تصمیم گرفتند مجسمه طاغوت را از میدان شهر پایین بکشند که با حرکت عظیم نیروهای مردمی مبارزه‌های خیابانی در آن زمان شکل گرفت.

 

این راهپیمایی ها باعث خشونت نیروهای شهربانی علیه مردم تربت حیدریه شد وآنان با اسلحه به سوی مردم تیراندازی کردند و عده زیادی مجروح و ۱۰ نفر از مبارزان نیز به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

 

مردم ولایتمدار تربت حیدریه برای مبارزه با نیروهای مسلح در برابر هجمه تیراندازی نیروهای نظامی شاهنشاهی سنگر گرفتند و با پیشروی به سوی میدان شهر مجسمه شاه را سرنگون کردند.

 

با تبعییت از فرامین امام خمینی(ره) نیروهای مردمی که از تمام نقاط شهرستان تربت حیدریه به این شهر آمده بود در یک برنامه‌ریزی منسجم به شهربانی حمله و کنترل شهر را به‌دست گرفتند.

 

بر این اساس بود که ۴۳ روز تا پیروزی انقلاب اسلامی شهر تربت‌حیدریه توسط نیروهای مومن و انقلابی و با تشکیل ستاد مرکزی اداره شد و مردم در حالی که هنوز نظام ملحوس پهلوی در کشور ایران حاکم‌ بود با آگاهی و پیروی از فرامین امام راحل نهادهای نظامی شهر را تحت کنترل خود درآوردند.

 

اولین نسیم انقلاب پس از کنترل شهر در دی ماه ۱۳۵۷ در این خطه از ایران اسلامی وزیده و پیام آزادی در فضای پر التهاب کشور از گنبد بلند مسجد جامع تربت حیدریه طنین انداز شد.

 

این مردم ولایتمدار بار دیگر در ۹ دیماه سال ۸۸ و همزمان با سراسر کشور در حمایت از ولایت فقیه و نظام اسلامی ایران حماسه دیگری را رقم زده و با حضور با شکوه خود در این روز جواب دندان شکنی به فتنه گران و دشمنان اسلام دادند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
حریم ها جا به جا شده اند/اگر آبی سرازیر شود آتش خواهیم گرفت!؟ اقتدار نظامی از ابعاد مهم انتظار فرج است/دشمن از نفوذ تفکر انقلاب اسلامی به هراس افتاده است طرح «جهاد همبستگی ملی» ظرفیتی برای تسریع در حل مشکلات سیل زدگان کشور است روستای ده منار بخش کدکن تربت حیدریه تخلیه شد/کارشناسان کشاورزی برای بررسی میزان خسارت به منطفه اعزام می شوند افزایش ۴ درصدی مصرف گاز سی ان جی در منطقه تربت حیدریه محور کدکن به رباط سنگ همچنان مسدود است/میزان بارش باران در کدکن به ۵۵ میلمتر رسید مدعیان دروغین حقوق بشر فجیع ترین اقدامات بین المللی را مرتکب می شوند/اقدام رییس جمهور آمریکا در تروریست خواندن سپاه در راستای تبلیغات انتخاباتی برای صهیونیست ها بود مبنای حرکت سپاه ولایت محوری و خدمت مجاهدانه به مردم است ۲۰ میلیارد ریال تخلف صنفی در تربت حیدریه ثبت شد رژیم آمریکا بزرگترین تروریست دولتی است/آمریکا در تسخیر خاکریز جبهه مقاومت ناکام ماند سپاه مظهر اقتدار حهان اسلام است/تفکر سپاه و بسیج بر محور مقاومت سایه انداخته است آمریکا سیلی سختی از سپاه خورده است/سپاه نیروی مردمی و بر آمده از قانون اساسی است