بدون نظر
 
با حماسه 9 دی مردم تربت حیدریه؛
اولین «نسیم انقلاب» ۴۳ روز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۵ در ۸:۰۳ ق.ظ
 
مردم ولایتمدارتربت حیدریه 43 روز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی درنهم دی ماه 1357 مجسمه حکومت طاغوتی شاهنشاهی را از میدان شهر پایین کشیده وقبل از دیگر شهرهای ایران به ندای رهبر کبیر انقلاب اسلامی لبیک گفتند.

به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری تحلیلی تابان تربت، آحاد مردم تربت حیدریه قبل از دیگر شهرهای ایران با برگزاری تجمعات بزرگ و با حضور گسترده در راهپیمایی ها توانستند در دی ماه 1357 حاکمان شاهنشاهی را از این شهر بیرون کرده و کنترل این نقطه از ایران را به دست گیرند.

 

تربت حیدریه سرزمینی سرشار از سرخی ایمان و ولایت مداری است که گوش به فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) داده و با جان و دل قیام کردند و گوشه ای از سرزمین خود را از دست ایادی رژیم منحوس پهلوی پاکسازی کردند.

 

این حادثه بزرگ تاریخی به گونه ای بود که رهبر فرزانه انقلاب با توجه به شناخت قبلی از شهرستان تربت حیدریه فرمودند: شما مردم تربت حیدریه در سایه وحدت بود که توانستید قبل از همه شهرهای کشور در این شهر دست ایادی رژیم پهلوی را در سال 1357 قطع کنید و خودتان شهرتان را اداره کنید.

 

آری واقعه برگ زرین تاریخی بود که مردم ولایتمدار تربت حیدریه خلق کردند که در نظام جمهوری اسلامی بی نظیر است.

 

نهم دیماه سال 1357 یادآور خاطراتی برای مردم شهرستان تربت حیدریه است که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و همه ساله در این روز اجتماع بزرگی علیه استکبار جهانی برگزار می شود.

 

در سال 1357نهضت انقلابی در نقاط مختلف کشور علیه رژیم منحوس پهلوی آغاز شده بود که در شهر تربت‌حیدریه نیز با توجه به ویژگی مردم آن که ولایتمداری در رگهای آنان جاری است مبارزه‌ای خودجوش و مردمی در روز 9 دی‌ماه شکل گرفت.

 

در این حرکت آحاد مردم تصمیم گرفتند مجسمه طاغوت را از میدان شهر پایین بکشند که با حرکت عظیم نیروهای مردمی مبارزه‌های خیابانی در آن زمان شکل گرفت.

 

این راهپیمایی ها باعث خشونت نیروهای شهربانی علیه مردم تربت حیدریه شد وآنان با اسلحه به سوی مردم تیراندازی کردند و عده زیادی مجروح و 10 نفر از مبارزان نیز به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

 

مردم ولایتمدار تربت حیدریه برای مبارزه با نیروهای مسلح در برابر هجمه تیراندازی نیروهای نظامی شاهنشاهی سنگر گرفتند و با پیشروی به سوی میدان شهر مجسمه شاه را سرنگون کردند.

 

با تبعییت از فرامین امام خمینی(ره) نیروهای مردمی که از تمام نقاط شهرستان تربت حیدریه به این شهر آمده بود در یک برنامه‌ریزی منسجم به شهربانی حمله و کنترل شهر را به‌دست گرفتند.

 

بر این اساس بود که 43 روز تا پیروزی انقلاب اسلامی شهر تربت‌حیدریه توسط نیروهای مومن و انقلابی و با تشکیل ستاد مرکزی اداره شد و مردم در حالی که هنوز نظام ملحوس پهلوی در کشور ایران حاکم‌ بود با آگاهی و پیروی از فرامین امام راحل نهادهای نظامی شهر را تحت کنترل خود درآوردند.

 

اولین نسیم انقلاب پس از کنترل شهر در دی ماه 1357 در این خطه از ایران اسلامی وزیده و پیام آزادی در فضای پر التهاب کشور از گنبد بلند مسجد جامع تربت حیدریه طنین انداز شد.

 

این مردم ولایتمدار بار دیگر در ۹ دیماه سال ۸۸ و همزمان با سراسر کشور در حمایت از ولایت فقیه و نظام اسلامی ایران حماسه دیگری را رقم زده و با حضور با شکوه خود در این روز جواب دندان شکنی به فتنه گران و دشمنان اسلام دادند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بیش از ۹۵ درصد تجهیزات صدا و سیما از داخل تامین می شود/۳ هزار نقطه کور در کشور شناسایی شده است اینفوگرافی/نظرات اعضای شورای شهر تربت حیدریه در خصوص شفافیت آرا مطالبه کنید تا با شفاف سازی، آرای مصلحتی آشکار شود انتقاد از عدم توجه به کنترل و پیشگیری از آسیب فضای مجازی/ امروز آسیب در خانه‌ها از طریق فضای مجازی بسیار خطرناک‌تر از محیط بیرون است رسالت اجتماعی روحانیت بُریدگی از جامعه نیست/طلبه باید خطوط و جریان های سیاسی جامعه و نظام بین الملل را بشناسد/روحیه انقلابی گری باید در حوزه های علمیه تقویت شود شفافیت، قربانی مصلحت اندیشی شورای شهر تربت حیدریه! کاهش تعهدات برجامی نباید دشمن را جسورتر کند/سیاست اروپایی ها با ایالات متحده هماهنگ است تیر نفاق بر پیکر بی جان دختر آبی آئین دسته بنی اسد با قدمت بیش از نیم قرن در تربت حیدریه+تصاویر پردیس سینمایی تربت حیدریه در شهرک ولی عصر(عج) ساخته می شود آئین نخل‌ گردانی عصر عاشورا در شهر کدکن برگزار شد+تصاویر