بدون نظر
 
قسمت اول/
تربت حیدریه پیشتاز در تحقق انقلاب اسلامی/ چه عواملی قیام مردم تربت علیه رژیم شاهنشاهی را رقم زد؟
تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ در ۱۱:۴۹ ق.ظ
 
پیشتازترین شهر در انقلاب، تربت حیدریه بوده که توانست ۴۳ روز قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با سرنگونی مجسمه طاغوت و تقدیم ۱۰ شهید با بیرون راندن عوامل ستم شاهی زمام امور را به دست انقلابیون بسپارد.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ تقریباً در هیچ یک از منابع مربوط به انقلاب نامی از مردم تربت حیدریه و قیام پیروزمندانه آنها در ۹ دی ۱۳۵۷ و ۴۳ روز زودتر از دیگر نقاط کشور ندیدم، به همین جهت برای تکمیل این قسمت شروع به جمع آوری اطلاعات از طریق مصاحبه با افراد آگاه در این زمینه کرده و تمام دیدگاهها را در نظر گرفتم.

برای ورود به حوادث رخ داده در ۹ دی ۱۳۵۷ تربت حیدریه ابتدا به جرقه های اصلی و اقداماتی که در شهر صورت گرفت تا زمینه این پیروزی به وجود آید می پردازیم.

 

یکی از پیشکسوتان انقلاب در این خصوص می گوید: یکی از این اتفاقات وقوع زلزله طبس بود که در سال ۱۳۵۷ به وقوع پیوست و خسارت های مالی و جانی زیادی به مردم آن دیار وارد کرد، با توجه به حس نوع دوستی ایرانیان، مردم کشور شروع به فرستادن کمک به آن شهر کردند.

 

محمد اسمافیل زاده گفت: تربت حیدریه از نظر جغرافیایی یکی از نقاطی بود که بسیاری از مردم برای رساندن کمک هایشان باید از آن عبور می کردند، لذا چادر هایی در میدان مجسمه (شهدای کنونی) برپا شده بود که محلی بود برای استراحت و پذیرایی از روحانیون و مردمی که قصد رفتن به طبس و کمک به مردم آنجا را داشتند.

 

وی افزود: در این زمان بود که مردم تربت حیدریه با روحانیون و افراد مطلع دیگر در تماس بیشتری قرار گرفتند و با هم به گفتگو پرداختند و از طریق این مسافرین به نوارهای سخنرانی امام دست پیدا کردند.

دیگر پیشکسوت انقلاب خاطر نشان می کند: علاوه بر این تعدادی از مردم تربت حیدریه هم جهت کمک عازم طبس شدند و شاید بتوان گفت اولین کمک¬های رسیده به دست مردم طبس از تربت حیدریه بود، در طبس هم چادر هایی بر پا بود که روحانیون چادرهای مخصوص به خود را داشتند که مردم تربت حیدریه هم با آنها در تماس بودند و از سخنان و اطلاعات آنها استفاده می کردند و بعد از برگشتن به شهرشان آنها را در اختیار دیگران قرار می دادند.

 

کاظم جلیلی افزود: اتفاق دیگری که همزمان با وقوع زلزله طبس در تربت حیدریه رخ داد آشکار شدن عکس هایی در خصوص جشن های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی بود كه در سال ۱۳۵۰ از تاريخ ۲۰ تا ۲۶ مهر، به مدت يك هفته، در تخت جمشيد برپا شده بود، این عکس ها را مسافرین با خود به تربت حیدریه آوردند و در میان مردم پخش کردند.

 

یکی دیگر از پیشکسوتان انقلاب نقل می کند: البته در این جشن چند نفر هم از تربت حیدریه دعوت شده بودند آقایان اصغر حداد، خسرو زندیه، جلیل ناصحی که به همراه پدرشان به شیراز رفته بودند، بعد از برگشت از این جشن آن را بسیار رقت آمیز خواندند و اقداماتی را که در این جشن صورت گرفته بود توضیح دادند و از هزینه های گزافی که صرف این جشن شده بود مباحثی را برای مردم مطرح می کردند.

 

جلیل ناصحی می افزاید: وقتی که عکس های این جشن به دست مردم رسید، همه با حیرت تمام به این عکسها می نگریستند و این بحث مطرح شد که هزینه این جشن را تولیت آستان قدس رضوی پرداخته است که بر خشم مردم افزوده شد و این مطلب نقل محافل شده بود و نفرت مردم نسبت به شاه را مضاعف کرده بود.

 

وی افزود: همچنین عکس فرح پهلوی با کارتر هم در شهر پخش شد که بر خشم و نفرت بیشتر مردم از این خاندان افزود. این رخداد جرقه ای شد برای سخنرانی سخنرانان که اولین سخنران شهرمان آقای فرزانه بودند که از گناباد به تربت می آمدند و در منزل آقای پاک سرشت سکونت داشتند.

 

او می گوید: همچنین آقایان حسن ربانی و جلال رفیعی شب ها در منازل جلساتی بر پا می کردند وسطح آگاهی مردم را بالا می بردند.

 

اسماعیل زاده می گوید: اتفاق دیگری که باعث حرکتی در تربت حیدریه شد مرگ دکتر شریعتی بود، بعد از فوت ایشان و به خاک سپاری در سوریه، دانشجویان مشهد حرکتی را انجام دادند که این حرکت به صورت خزنده و کند به تربت هم رسید.

 


یکی از مهمترین جرقه های انقلاب در تربت حیدریه، که تمامی افرادی که با آنها مصاحبه کردم و به آن اذعان داشتند، برگزاری مراسم چهلم شهدای شهرهای دیگر بود که در تربت حیدریه انجام می شد، تمام این مراسم در مسجد جامع برگزار و سخنرانانی از داخل و خارج از شهر در این مراسم ها شرکت کردند.

 

پیشکسوتان انقلاب می گویند: سخنرانان آقایان: عبدالله امامی، سید حسن ربانی، سید عبدالکریم هاشمی نژاد و محمد باقر فرزانه بودند و در آخر هر مجلس نیروهای شهربانی می ریختند و مجلس را به هم می زدند و سخنرانان را با خود به شهربانی می بردند و بعد از گرفتن یک تعهد آنها را آزاد می کردند.

نخستین شهيد انقلاب در تربت حیدریه

 

روز يازدهم آذر۱۳۵۷ مقارن با اول محرم، دسته های عزاداری از محله هاي مختلف آغاز مي شد و در میدان مرکزی انسجام مي یافت، نخستين شهيد همشهري ما در يکي از همين دسته هاي عزاداری به شهادت رسيد، شهید رضا عسکري که همراه دسته اي از انقلابيون شعار « الله اکبر، خميني رهبر» سر مي داد که مورد هجوم ماموران رژيم واقع شد و يکي از ماموران رژيم به سوي او تيراندازي کرد، پيکرش توسط مردم به بيمارستان انتقال داده شد.

 

همان شب عده ای از مردم به همراه بستگان شهيد عسکري، در خانه یکی از روحانیون (مرحوم حجۀ السلام امامی) جلسه اي تشکيل داده و مقدماتي براي تشييع جنازه باشکوه آن شهيد تدارک ديده شد.

 

جمعی از انقلابیون صبح به همراه حجة السلام امامي به منزل شهيد عسکري رفتند، اقوام و بستگان و همسايه هاي شهيد نیز حضور داشتند، شهر تربت تا آن روز، چنين اجتماع عظيمي را بر خود نديده بود. جمعيت انسجامي پيدا کرد.

 

جمعيت، چون سيلي خروشان به حرکت درآمد؛ با شعارهايي که زمين و زمان را به لرزه در مي آورد، با طنيني هماهنگ در خيابان ها به راه افتاد.

قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که آن روز ها یکی از مبارزین این دیار بشمار می رفت می گوید: سفارش کردم که پيش از آغاز تشييع جنازه، درب ژاندارمري را ببندند و از نيروهاي ژاندارمري نيز کسي درآن حوالي ظاهر نشود، کمي زودتر از رسيدن جمعيت به جلوي ژاندارمري مراجعه کردم. از ديدن وضع کمي رعشه اي غرور آميز وجودم را فراگرفت. زيرا در دوسوي پايه درب بسته ژاندارمري پارچه هاي سياه کشيده شده بود که روي آنها دو تصوير بزرگ و باشکوه امام خميني(ره) چسبانده شده بود.

 

حجت الاسلام محمدعلی رضایی می افزاید: در وجودم انقلابي برپا و اشک شوق در چشمانم حلقه زد، رئيس ژاندارمري را دعا کردم، مردم هنگامي که به اين محل رسيدند و ظاهر قداست آميز ژاندارمري را ديدند شعار کوبنده و درعين حال صميمانه آنها به اين مضمون بلند شد: « خميني رهبر ماست / ارتش برادر ماست».

 

وی گفت: در نهایت پيکر شهيد عسکري تا گورستان شيرين، باشکوه و عظمت کم نظيري تشييع و به خاک سپرده شد. ازآن تاريخ، نام قبرستان تربت به «بهشت عسکري » تغییر یافت.

 

اناهای قسمت اول/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
آغاز دوره باز آموزی طرح نوروزی جنوب خراسان رضوی در تربت حیدریه بالغ بر چهار هزار نجاتگر در طرح نوروزی خراسان رضوی حضور دارند فعالیت های ستاد خدمات سفر بر قابلیت های گردشگری روستایی متمرکز شده است حرکت در گام دوم انقلاب نیازمند ولایت پذیری است/هرکس پای ولایت می ایستد باید هزینه بدهد اقتدار امروز جبهه مقاومت مرهون بصیرت امت اسلامی و خون مطهر شهداست/مادران شهدا پرچمداران معرفت و بصیرت مجموعه عکس نوشته بیانات مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم آذربایجان شرقی حملات تروریستی اخیر ناشی از ناکامی دشمن بود/نظام باید راهبرد دفاعی خود را به استراتژی پیشگیرانه تغییر دهد/بیانیه گام دوم انقلاب رهبری راهبردی عملیاتی نسبت به آینده انقلاب است آغاز مسابقات فوتبال قهرمانی زیر ۱۷ سال کشور در تربت حیدریه پایان رقابتهای سنگ نوردی خراسان رضوی در تربت حیدریه حضور حماسی ملت ایران در ۲۲ بهمن دشمنان انقلاب را ناامید کرد/حملات تروریستی حاکی از ضعف دشمنان و عصبانیت از نظام اسلامی است دست های آلوده آمریکا و همپیمانانش در حمله تروریستی شرق کشور دخیل است/داعیه داران مبارزه با تروریسم میزبان تروریست ها هستند بزرگترین واحدفراوری زعفران خاورمیانه در تربت حیدریه بلااستفاده مانده است