بدون نظر
 
یادداشت/زنگ خطر دیر وقتی است به صدا در آمده!
انفعال تشکل های دانشجویی تربت حیدریه در مطالبه گری از مسوولان
تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۳۹۷ در ۹:۴۶ ق.ظ
 
میرزا حسین شعیانی در یادداشتی نوشت: تشکلهای دانشجویی به خواب زمستانی رفته و هیچ وقت به جنبش و جریان تبدیل نشده اند چرا که امروز شاهدیم انفعال تشکلات دانشجویی تربت حیدریه در مطالبه گری از مسئولان در حوزه های مختلف از جمله مسائل اجتماعی موج می زند!

به گزارش تابان تربت؛ حدود یکسال پیش و در همین روزهای سرد پاییزی جمعی از جوانان فعال اجتماعی با ایجاد یک کمپین دو هزار نفری در فضای مجازی اقدام به مطالبه گری از مسئولین در خصوص ساماندهی معتادین متجاهر یا همان افراد بی خانمانِ کارتن خواب نمودند و پس از کش و قوس های فراوان و جلسات متعدد و البته پیگیری به جد و قاطعانه ی آن جوانان منجر به روشن شدن چراغ اولین گرمخانه این شهر پس از پیگیری های حدود ۳ ساله شد.

اخیرا در رسانه ها خبری از نامه تشکل بسیج دانشجویی یکی از دانشگاهها و مطالبه آنها از مسئولین برای برپایی گرمخانه ای که کارتن خواب ها در فصل سرما در آن اسکان پیدا نمایند؛منتشر شد.

نامه ای که در ظاهر نشان از به حرکت درآمدن جنبش دانشجویی تشکلها و نزدیک شدن آنها به وظایف اصلی فراموش شده خود که آرمانخواهی و مطالبه گری جهت تحقق عدالت و ایجاد بستر مناسب برای پیگیری مشکلات اجتماعی دارد ولی بعد از خواندن نامه تقریبا بویی نامطبوع از مماشات و مراعات و یا خوش بینانه، سطح بسیار نازلی از مطالبه گری دانشجویی از مسئولین به مشام میرسد.

حال سوال این است آیا کیفیت این نامه شائبه ی مصلحت اندیشی را به ذهن متبادر نمی کند حال که مهمترین مصلحت پیگیری امورات و مطالبات به حق مردم است؟

آیا انگاره ی فاصله ی جامعه دانشجویی از واقعیت موجود و عدم درک جامعه فرهیخته دانشگاهی از مسائل مربوطه را تایید نمی نماید؟

زمانی که تاسیس گرمخانه در تربت حیدریه، سال گذشته نهایتا از طریق تهدید مسئولین به کارتن خوابی هزار نفر از جوانان انقلابی جلوی فرمانداری شهر به ثمر می نشیند؛قطعا روش نامه نگاری منسوخ ، بی فایده و یک حرکت نمایشی خواهد بود.
این نوع برخورد با موضوعات و این روش مطالبه گری اصلا به اصلاح امورات جاریه ی جامعه منجر نخواهد شد.

حتما خواندن این مطلب به ذائقه عده ای خوش نخواهد آمد.و احتمالا نگارنده متهم به تضعیف کردن نهادهای انقلابی خواهد شد.
راهی که متاسفانه ابزاری شده برای عدم پاسخگویی افرادی که مسئول بوده و مورد انتقاد قرار میگیرند.

جنبش های دانشجویی اگر میخواهند لبیک به ندای رهبر معظم انقلاب را واقعا تحقق ببخشند باید از ابتدا تا انتها کف میدان باشند و پُز پیگیری مطالبات مردم را فقط در ترببون ها و نامه نگاری ها نداده و خود را در این سطح محدود نکنند.

مبرهن است که نقش مطالبه گری و نظارت بر عملکرد مسئولین توسط جامعه دانشجویی در اصلاح امور نقشی بسیار اساسی و تاثیرگذار خواهد بود.

اما به نظر میرسد مسئولین امر در دانشگاه ها متاسفانه از ترسیم یک هدف مشخص و تبیین مسئله بسیار مهم مطالبه‌گری در بین دانشجویان غافل بوده، و اصلا بدنبال یکسان‌سازی و ایجاد یک حرکت هماهنگ از سوی تشکل‌های دانشجویی شهرستان نبوده و برای حل مشکلات مردم اقدام موثری را طرح ریزی ننموده اند.

امروز تشکیل یک قرارگاه هماهنگ دانشجویی که هدف آن گفتمان‌سازی و جهت دهی به مطالبه‌گری دانشجویان میتواند باشد؛ ضروری تر از هر زمان دیگری به نظر می رسد.
تاکید رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان در سال جاری در ادامه از خاطر میگذرانیم:

“لشکر جوانان مؤمن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم و هوشیارانه آرمانها و کمک به تحقق اهداف انقلاب شود.”

ایشان مطالبه را در میدان و به صورت دائم دانسته و تحقق اهداف انقلاب را در گرو این نکته میدانند که همانا رسیدگی به قشر آسیب دیده جامعه در مسائل اجتماعی است.

همه بدانید از پیگیری های مقطعی و بیان مطالبات در تریبون قبل از خطبه های نماز جمعه توسط بسیج دانشجویی آبی گرم نخواهد شد.
برادران عزیز انقلابی عمل کنید!!!
حضرت آقا فرمان آتش به اختیار را برای جوانان انقلابی مدت هاست؛صادر نمودند.

تا کی باید در یک اتاق شیشه ای، که بیرون آن مسئولین و داخل آن دانشجویان مطالبه گری که صدایشان به جایی نمی رسد؛تنفس کرد.
این راه فقط مرد عمل می خواهد آن هم در کف میدان و دانشجویی میطلبد انقلابی که دغدغه اش برای اصلاح امور نمایشی نیست و منتظر این مسئول و آن مسئول نمی ماند و خود اقدام و عمل می کند.

البته نگارنده بسیار خوش بین به آینده ایست که رهبر حکیم و فرزانه انقلاب؛روحیه جوانی،احساس هویت اثرگذار،انگیزه های ایمانی و آرمانی جریان های دانشجویی ومطالبه گری آرمان ها رامایه امید به آن آینده خواندند.

امید است با اتکاء به خداوند متعال و تلاش برای تحقق منویات مقام معظم رهبری ومدیریت ارگان های تصمیم سازدانشگاهی و جدیت و پشتکار قشر فهمیم دانشجویی شاهد تاثیرگذاری جدی در هرچه زودتر فعال شدن گرمخانه درشهر باشیم…

هوا بس ناجوانمردانه سرد است!!

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
حرکت در گام دوم انقلاب نیازمند ولایت پذیری است/هرکس پای ولایت می ایستد باید هزینه بدهد اقتدار امروز جبهه مقاومت مرهون بصیرت امت اسلامی و خون مطهر شهداست/مادران شهدا پرچمداران معرفت و بصیرت مجموعه عکس نوشته بیانات مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم آذربایجان شرقی حملات تروریستی اخیر ناشی از ناکامی دشمن بود/نظام باید راهبرد دفاعی خود را به استراتژی پیشگیرانه تغییر دهد/بیانیه گام دوم انقلاب رهبری راهبردی عملیاتی نسبت به آینده انقلاب است آغاز مسابقات فوتبال قهرمانی زیر ۱۷ سال کشور در تربت حیدریه پایان رقابتهای سنگ نوردی خراسان رضوی در تربت حیدریه حضور حماسی ملت ایران در ۲۲ بهمن دشمنان انقلاب را ناامید کرد/حملات تروریستی حاکی از ضعف دشمنان و عصبانیت از نظام اسلامی است دست های آلوده آمریکا و همپیمانانش در حمله تروریستی شرق کشور دخیل است/داعیه داران مبارزه با تروریسم میزبان تروریست ها هستند بزرگترین واحدفراوری زعفران خاورمیانه در تربت حیدریه بلااستفاده مانده است قیمت های تضمینی زعفران باید متصل به نرخ ارز باشد/انسجام لازم در زنجیره مدیریت زعفران وجود ندارد/صادرات ۱۰ برابری زعفران جهان به تماشا نشست بازیابی و تجدید حیات اسلام مرهون انقلاب اسلامی ایران است/دشمن توطئه اسلام هراسی در جهان و ایران هراسی در منطقه به راه انداخته است