بدون نظر
 
طی هفته اخیر انجام گرفت؛
انتقاد شهروندان کدکن از تاخیر های پی در پی اورژانس
تاریخ انتشار : ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ در ۱۱:۳۴ ق.ظ
 
تاخیر اورژانس ۱۱۵ در شهر کدکن تربت حیدریه باعث سرگردانی مردم و تاخیر رسیدگی به مصدومان حادثه تصادف در این شهر شده است.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ در حالی که بر اساس آیین‌نامه ساماندهی پوشش فراگیر خدمات فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی کشور، زمان رسیدن بر بالین بیماران در شهرها کمتر از ٨ دقیقه و در جاده‌ها باید کمتر از ١۵ دقیقه باشد، دیر رسیدن آمبولانس می تواند مرگ مصدومان جاده ای را به دنبال داشته باشد.

حوادث درون شهری، روستایی و جاده ای در شهر کدکن گاها به گونه ای رخ می دهد که رسیدن اورژانس ۱۱۵ بر بالین مصدومان بیش از نیم ساعت به طول می انجامد و این امر می تواند موجب مرگ بیمار شود.

اجتماع افرادی از اهالی محل در محل حادثه نیز دردی را دوا نمی کند، جا بجا کردن مصدوم به هر شکلی شاید منجر به پیامدهای ناگواری شود که قابل جبران نیست، به ویژه اینکه افراد حتی کمترین اطلاعی از نحوه امداد رسانی به بیماران و مصدومان را ندارند.

در مناطق محروم و به ویژه در مناطق روستایی وجود خودروهای اورژانس باید به گونه ای طراحی و برنامه ریزی شود که به دلیل کمبود آمبولانس و یا در ماموریت بودن یک خودروی اورژانس، جان مصدوم دیگری در حوادث روز مره در معرض خطر قرار نگیرد.

به راستی مسئولیت مرگ افراد در صورت تاخیر آمبولانس به عهده چه کسی است، آیا می توان به صرف نبودن امکانات مورد نیاز در یک منطقه، شاهد جان باختن مصدومان در حوادث درون شهری، روستایی و راهها بود.

بر اساس این گزارش در خیابان جمهوری اسلامی یک راکب موتور سیکلت با یک دستگاه خودروی سواری تصادف کرد، خوشبختانه در این حادثه سر نشین راکب موتور بخاطر نداشتن کلاه ایمنی و ضربه، از ناحیه دست کمر و پا مصدوم شد.

یکی از اهالی که نظاره گر این حادثه بوده است به  خبرنگار ما گفت: وقتی این تصادف اتفاق افتاد جمع زیادی از اهالی دور آن جمع شده و با اورژانس نیز چندین بار تماس گرفتیم، اما هرچه منتظر شدیم از رسیدن اورژانس به محل حادثه خبری نشد، از طرفی به دلیل وضعیت مصدوم می ترسیدیم که با جابجایی او امکان دارد وضعیتش بدتر شود.

وی ادامه می دهد: با گذشت بیش از ۴۵ دقیقه  و تماس های مکرر از اورژانس خبری نشد؛ در نهایت مجبور شدیم  با یکی از اهالی که از نیرو های آگاه به فوریت های پزشکی است تماس بگیریم که در مدت ۳ دقیقه در محل حاضر شد و به مصدوم رسیدگی کرد و مصدوم‌ را از کف خیابان با کمک پتو به کنار پیاده رو در سایه درخت بردیم.

در این حادثه برای راننده موتور سیکلت اتفاق تهدید کننده حیاتی نیفتاد اما منجر به بستری کودک ۴ ساله و مادرش در مرکز درمانی تربت حیدریه شد، حال سوال این که چرا یک تصمیم اشتباه از سوی یک نهاد باعث می شود جان یک شهروند به خطر بیفتد.

گفتنی است، چند ماه پیش با تصمیم دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه یک دستگاه‌ آمبولانس درمانگاه کدکن که در موارد این چنینی و نبود آمبولانس ۱۱۵ فوریت های ترافیکی را پوشش می داد از کدکن به بیمارستان تازه تأسیس امام حسین علیه السلام انتقال داده شده است.

ماموریت، علت تاخیر اورژانس ۱۱۵ کدکن

احمد محمدی، بخشدار کدکن در این خصوص گفت: در مرکز خدمات جامع سلامت و اورژانس ۱۱۵ کدکن سه دستگاه آمبولانس مستقر بوده که نیروی انسانی برای یک دستگاه در پایگاه اورژانس کدکن مشغول امداد رسانی است.

وی افزود: در هنگام بروز حادثه ذکر شده آمبولانس اورژانس کدکن در حال ماموریت انتقال بیمار کرونایی به مرکز شهرستان بوده و نزدیکترین پایگاه اورژانس دیگر نیز به محل حادثه در فاصله ۳۰ دقیقه ای قرار دارد.

محمدی بیان کرد: بنا به شرایط شیوع ویروس کرونا یک دستگاه امبولانس که در محل مرکز جامع سلامت کدکن بلااستفاده بوده بنا به صلاحدید دانشگاه علوم پزشکی جهت خدمات رسانی در سایر نقاط به شهرستان انتقال داده شده که این مورد در سایر پایگاه های اورژانس شهرستان های زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه نیز اتفاق افتاده که این امر هیچ خللی در خدمات رسانی ایجاد نخواهد کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه گروهی با پیوند زدن موضوعاتی که به هم ارتباطی ندارند موجبات رنجش مدافعان حوزه سلامت را که شهدای زیادی در راه حفظ جان مردم تقدیم نموده اند فراهم می نماید.

بخشدار کدکن گفت: این بخش به لحاظ کرونا در شرایط بحرانی قرار دارد و ضمن خداقوت به مدافعان سلامت از همشهریان تقاضا داریم شرایط کاری این قشر زحمتکش را درک کنند و با رعایت هر چه بیشتر شیوه نامه های بهداشتی یاری دهنده این عزیزان باشند.

تاخیر اورژانس ۱۱۵ ارتباطی با کمبود آمبولانس در کدکن ندارد

امیری، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه در این خصوص اظهار داشت: چهارشنبه مورخ ۲۷ مرداد ۱۴۰۰، ساعت ۱۰:۱۴ صبح با مرکز ارتباطات اورژانس۱۱۵ تربت حیدریه تماس حاصل شد و حادثه تصادف موتورسیکلت و خودرو سواری در محدوده خیابان جمهوری کدکن به اطلاع اورژانس رسید که بر اساس مستندات موجود(سیستم اتوماسیون عملیاتی) تیم فوریتهای پزشکی پایگاه اورژانس کدکن که در حال برگشت از ماموریت انتقال بیمار کرونایی به تربت حیدریه بوده و به محدوده رباط سنگ رسیده بودند ماموریت ابلاغ شد.

وی افزود: تکنسین اورژانس در مدت زمان ۲۴ دقیقه ای (در ساعت ۱۰:۳۸) به محل حادثه رسیدند و بلافاصله اقدامات پیش بیمارستانی لازم را در خصوص مصدومین این حادثه انجام داده و به بیمارستان نهم دی تربت حیدریه انتقال دادند.

امیری خاطر نشان کرد: تاخیر مربوطه بدلیل انجام ماموریت قبلی و ضدعفونی و گندزدایی آمبولانس ناشی از انتقال بیمار کرونایی بوده و به هیچ عنوان به کمبود یا نبودن آمبولانس در مرکز جامع خدمات سلامت کدکن مرتبط نمی باشد.

وی گفت: در شرایط بحرانی کنونی درخواست داریم کارکنان حوزه سلامت و کادر درمان را که در این روزها در پیک پنجم کرونا و فشار کاری مضاعف به سر می برند یاری نماییم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
پیوست عدالت در وزارت بهداشت خدمت رسانی به مناطق محروم است واردات واکسن طی دو هفته آینده به ۱۶۰ میلیون دز می رسد / ۷۶ میلیون جمعیت کشور واکسینه شده اند بیمارستان ۲۷۲ تختخوابی امام حسین علیه السلام تربت حیدریه افتتاح شد وزیر بهداشت وارد تربت حیدریه شد مرزبانی از دین مهمترین میثاق طلاب و روحانیون است خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی آغاز شد پسته‌کاران پسته خندان نیستند مهمترین دستاورد سفرهای استانی دولت محرومیت زدایی از مناطق محروم است پروژه های نیمه تمام ورزشی تربت حیدریه معطل ۱۸ میلیارد تومان اعتبار پیکر شهید محمد محمدی در تربت‌حیدریه تشییع شد بهره برداری از ۴ مینی چمن ورزشی در منطقه تربت حیدریه پارک جنگلی شهید حجتی تربت حیدریه فرصت مناسب برای تقویت گردشگری