بدون نظر
 
تابان تربت گزارش می دهد/واردات به چه قیمت؟
انتقاد رییس مرکز ملی فرش ایران از واردات بی رویه نخ ابریشم
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ در ۹:۲۲ ق.ظ
 
رییس مرکز ملی فرش ایران با انتقاد از اینکه نباید کشوری که خود تولیدکننده ابریشم است از کشورهایی مثل چین و ازبکستان این محصول را وارد کند، از جدیت و پیگیری وزیر صمت برای حل مشکلات مواد اولیه در سال ۹۸ خبر داد.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ در طول یک دهه گذشته دو هزار کارگاه ابریشم کشی بخش بایگ تربت حیدریه بصورت تدریجی تعطیل شده اند، کارگاههائی که در هر کدام از آنها حداقل دو نفر مشغول به کار بودند.

 

قاچاق ابریشم و همچنین واردات بی رویه و بدون نظر سنجی، علت اصلی تعطیلی این کارگاههاست و تبدیل به معضلی شده که گریبان این صنعت را گرفته و نوغانداری و ابریشم کشی کشور را با مشکلاتی عدیده ای مواجه کرده است.

 

بخش بایگ تربت حیدریه بعنوان پایتخت ابریشم کشور تا قبل از سال ۷۹ با ۲۵۰۰ کارگاه ابریشم کشی ۷۵ درصد پیله خشک کشور را به نخ ابریشم تبدیل می کرد، اما بدلیل بی توجهی مسئولان و دست اندرکاران و عدم حمایت در سطوح مختلف، دیگر رغبتی برای فعالیت ابریشم کشان باقی نمانده است.

 

واردات به چه قیمت؟

فرشته دست پاک، شب گذشته در نشستی صمیمی با فعالان حوزه فرش دستباف تربت حیدریه پای درد دل های این هنرمندان نشست و آنان از موانع تولید و مشکلاتی که در تهیه مواد اولیه برای تولید فرش به عنوان مهم ترین محصول صادراتی کشور پس از نفت وجود دارد، گفتند و از رئیس سازمان ملی فرش ایران خواستند که توجه بیشتری به مطالبات هنرمندان این هنر اصیل ایرانی داشته و پیگیر مشکلات موجود در این حوزه باشند.

 

وی با اشاره به این که شهر بایگ تربت حیدریه قطب اصلی تولید ابریشم و تامین کننده نیاز نخ ابریشم در حوزه فرش کشور است، گفت: با توجه به اینکه تربت حیدریه تامین کننده بخش زیادی از نیاز ابریشم کشور درحوزه فرش دستباف است، تلاش می کنیم در سال 98 آن چه را که مورد نیاز اولیه ما درحوزه ابریشم است به روزرسانی کنیم.

 

دست پاک با انتقاد از اینکه نباید کشوری که خود تولیدکننده ابریشم است از کشورهایی مثل چین و ازبکستان این محصول را وارد کند، از جدیت و پیگیری وزیر صمت برای حل مشکلات مواد اولیه در سال ۹۸ خبر داد.

 

وی افزود: به دنبال این هستیم که صنایع مرتبط با تولید ابریشم و پشم در کشور را سامان دهی و قراردادها و تفاهم نامه هایی را در این زمینه با شرکت ایمدرو منعقد کنیم.

 

دست پاک خاطر نشان کرد: با هماهنگی هایی که دراین سفر با فرماندار تربت حیدریه صورت گرفت امیدواریم بتوانیم اعتبار حوزه ابریشم کشور را بیش از پیش حفظ و تلاش کنیم کسانی که درحوزه ابریشم کشی فعال هستند با یک زندگی شرافتمندانه تر از قبل گذران امور کنند.

 

از مجموع ۲۵۰۰ کارگاه ابریشم کشی در بخش بایگ تربت حیدریه در دهه ۷۰ که بیش از ۷۰ درصد نیاز ابریشم کشور را تامین می کرد امروز به دلایل متعددی که در گزارش های قبلی عنوان شده(واردات بی رویه نخ، کم توجهی به تولید داخل، مشکلات بیمه ای، تامین مواد اولیه و …) تنها کمتر از ۳۰۰ کارگاه فعال است.

 

این در حالی است که در دهه ۷۰ با فعالیت این کارگاهها برای ۵ هزار نفر بصورت مستقیم اشتغال ایجاد شده بود و امروز این رقم به کمتر از ۵۰۰ نفر رسیده است.

 

امروز بخشی از نیاز ابریشم کشور از محل واردات رسمی و بخشی دیگر از طریق قاچاق تامین می شود، بطوریکه ابریشم وارداتی با کیفیت و قیمیت پائین تر به بازار عرضه می شود و این امر باعث عدم رونق تولید در صنعت ابریشم کشی شده است.

 

بی تدبیری مسئولان در دولتها نسبت به واردات بی رویه نخ ابریشم از کشورهای آسیای میانه همچنان ادامه دارد تا جائی که فرش دستباف ایران با نخ بی کیفیت تولید و روانه بازارمی شود

 

احیای صنعت ابریشم کشور در بخش بایگ تربت حیدریه و راه اندازی کارگاههای تعطیل و نیمه تعطیل، مستلزم نگاه جدی و ویژه مسئولان است تا با یک حمایت همه جانبه و همدلی، اشتغال پایدار و ثروتی گرانقدر در این منطقه تولید شود.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
رسالت اجتماعی روحانیت بُریدگی از جامعه نیست/طلبه باید خطوط و جریان های سیاسی جامعه و نظام بین الملل را بشناسد/روحیه انقلابی گری باید در حوزه های علمیه تقویت شود شفافیت، قربانی مصلحت اندیشی شورای شهر تربت حیدریه! کاهش تعهدات برجامی نباید دشمن را جسورتر کند/سیاست اروپایی ها با ایالات متحده هماهنگ است تیر نفاق بر پیکر بی جان دختر آبی آئین دسته بنی اسد با قدمت بیش از نیم قرن در تربت حیدریه+تصاویر پردیس سینمایی تربت حیدریه در شهرک ولی عصر(عج) ساخته می شود آئین نخل‌ گردانی عصر عاشورا در شهر کدکن برگزار شد+تصاویر حال و هوای عاشورای حسینی در قطب زعفران جهان تربت حیدریه در تاسوعای حسینی غرق در حزن و ماتم+ تصاویر صادرات ۱۲۵ هزار تن سیمان به کشورهای آسیای میانه وقتی قلم پزشک با جوهر عشق به سیدالشهدا(ع) نسخه شفا می نویسد تربت حیدریه قهرمان دهمین دوره رقابتهای ووشوی خراسان رضوی شد