بدون نظر
 
دریغ از یک خودپرداز ویژه معلولان و جانبازان
انتقاد جامعه  معلولان تربت حیدریه از عدم مناسب سازی معابر شهری
تاریخ انتشار : ۰۴ دی ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۵ ق.ظ
 
جامعه معلولان شهر تربت حیدریه از عدم مناسب سازی معابر شهری انتقاد کردند و سالهاست از مسئولان و دست اندرکاران مدیریت شهری خواسته اند تا حداقل امکانات و رفت و آمدهای عادی آنها در معابر شهری که بسیار سخت است را سهل و آسان کنند.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛ مناسب سازی فضاها و خدمات شهری با توجه به نیاز های جانبازان و معلولان، از ضروریات هر جامعه ای است و بی توجهی به این مسئله باعث بروز مشکلات عدیده ای برای معلولان و جانبازان و حتی سالمندان شده است.

محیط شهری باید برای زندگی روزمره و تردد این افراد در شهر آسان شود تا معلولان به زندگی اجتماعی و فعالیت های روزمره خود ادامه دهند، اما عدم مناسب سازی معابر شهری تربت حیدریه مشکلات زیادی را برای این قشر از جامعه فراهم کرده، بطوریکه بارها مسئولان وقت و فعلی بهزیستی این شهرستان و همچنین جانبازان و معلولان از دست اندرکاران خواسته اند تا حداقل حقوق آنها یعنی تردد سهل و آسان را برای آنان فراهم کنند.

سال 1383 طرح مناسب سازی اماکن عمومی در مجلس شورای اسلامی برای حمایت از معلولان تصویب و قرار شد از زمان ابلاغ  به مدت دو سال مناسب‌ سازی معابر عمومی و نصب نشانه‌ها و علائم فیزیکی لازم با اولویت میادین و معابر اصلی و نزدیک به تقاطع‌ها آماده شود و در ادامه چراغ‌ های راهنمایی معابر به علائم صوتی و نیز برجسته کردن سطح پیاده‌ روها ی نزدیک به تقاطع ‌ها برای استفاده نابینایان انجام و تمهیدات لازم در توقف گاههای عمومی با هدف در نظر گرفتن محل‌ های ویژه برای توقف وسایل نقلیه معلولین صورت گیرد.

تاکنون اقدام جدی در خصوص مناسب سازی معابر درشهر تربت حیدریه رخ نداده و به اعتقاد جامعه معلولان این شهرافراد سالم هم نمی توانند در این شهر تردد کنند چه برسد به معلولان و جانبازان و حتی سالمندان!.

در حال حاضر بیش از یک میلیون و 300 هزار معلول در کشور داریم که 10 تا 15 درصد جمعیت کشور را افراد معلول و کم توان جسمی، حرکتی تشکیل می دهند و اگر بخشی از جانبازان و سالمندان را در کنار آن قرار دهیم حدود یک چهارم جمعیت کشور برای رفت و آمدهای محدود خود و ارائه برخی خدمات با مشکل مواجه هستند.

در این شرایط و در صورت رعایت نکردن مناسب سازی محیط بزرگترین گروه اقلیت جامعه یعنی معلولان، جانبازان و سالمندان از حقوق شهروندی خود بی نصیب خواهند ماند و برای حضور در اجتماع با مشکلات جدی مواجه می شوند و این در حالی است که وزارت کشور متولی مناسب سازی و سازمان بهزیستی نقش نظارت و پیگیری را به عهده دارد.

درک لحظاتی از دشواری تردد درمعابر تربت حیدریه توسط اعضای کمیته مناسب سازی

پس از دعوت رسانه‌های شهرستان تربت حیدریه از اعضای کمیته مناسب سازی برای شرکت در چالش “پیمایش مسیرهای پرتردد شهری با ویلچر، عصای نابینایان و چشم بند” طی روز های اخیر تمام اعضای این کمیته به جز شهرداری در این چالش شرکت کردند.

هر یک از اعضای کمیته به وسیله‌ ویلچر یا عصای سفید اقدام به پیمایش مسیر میدان امام علی(علیه السلام) به سمت اداره بهزیستی کردند که هیچ کدام نتواستند بدون مشکل مسیر را طی کنند!

در این پویش از سوی فرماندار، معاونت فنی و  عمرانی، از سوی رئیس آموزش و پرورش ، معاونت پرورشی

و از سوی بنیاد شهید روابط عمومی و همچنین رئیس بهزیستی، رئیس شورای شهر، رئیس اداره مسکن و شهرسازی شرکت کردند، اما از سوی شهرداری هیچ شخصی و در هیچ مرتبه ای حاضر به شرکت در این پیمایش نشد، در حالی که مناسب سازی معابر بر عهده‌ این نهاد است که موضوع از طرف اعضا نیز مورد اشاره قرار گرفت.

بهر حال مرحله‌ بعدی این چالش پیگیری وعده های داده شده توسط مدیران ذیربط در خصوص مناسب سازی معابر شهر برای افراد با نیازهای ویژه خواهد بود.

مسجد جامع و سایر مساجد مکانی برای تردد یک جانباز یا معلول ویلچری ندارد!

حسین محمدی یکی از توانخواهان اداره بهزیستی تربت حیدریه در این خصوص می افزاید: از مناسب سازی سطح شهر و بانک ها که ناامید شده ایم و در این شهر تنها شعب مرکزی بانک های ملی و کشاورزی مناسب سازی شده اند و حتی بانک رفاه که وابسته وزارت رفاه بوده و حساب های معلولین در این بانک می باشد نیز مناسب سازی نشده است!

وی تصریح کرد:  از اماکن مذهبی و مساجد شهر انتظار دیگری داریم چرا که مسجد خانه خدا و محل عبادت و پناه بردن همه بندگان خدا است، اما در مساجد و بخصوص مسجد جامع تربت حیدریه جایی برای  تردد یک جانباز یا معلول ویلچری نیست و این در حالی است که مسجد جامع جامعیت دارد که با پله های هر دو ورودی اش مانع ورود معلولین و جانبازان ویلچری شده است!

این توانخواه بهزیستی اظهار داشت: حسرت حضور در یک نماز جماعت در دلمان مانده ، چرا که شهر را گشتم مسجدی نبود که مناسب سازی شده باشد!

چشم امید بیش از 1000 معلول جسمی حرکتی تربت حیدریه به مسئولان شهری

زهره اقبال نیا، رئیس اداربهزیستی تربت حیدریه در این خصوص اظهار کرد: اکنون در شهرستان 2 هزار و 211 معلول داریم که هزار و 678 نفرشان معلول جسمی حرکتی و بقیه معلول نابینا و کم‌بینا هستند که البته رقم دقیق افراد معلول این خطه به دلیل فقدان پرونده در این اداره هنوز مشخص نیست.

وی از عدم مناسب سازی اماکن عمومی برای معلولان جامعه، انتقاد کرد و افزود: معابر و اماکن عمومی برای معلولان شهرستان مناسب سازی نشده و عملا این قشر از جامعه در حبس خانگی به سر می برند.

رئیس بهزیستی تربت حیدریه تاکید کرد: همه مسئولان دستگاههای اجرائی، تشکل هل و نهادهای مختلف باید با احترام به جمعیت معلول این شهرستان نسبت به مناسب سازی اماکن خود اقدام کنند.

معلولان در پی به رسمیت شناختن حداقل حقوق خود در جامعه شهری هستند

مهدی عباسپور، رئیس هیئت مدیره جامعه معلولان تربت حیدریه با بیان اینکه جامعه معلولان این شهرستان شامل جامعه نابینایان، ناشنوایان و جسمی حرکتی بصورت مشترک فعالیت می کردند، افزود: با رایزنی ها انجام شده و طبق خواسته توانخواهان در ماههای اینده به سه گروه مجزا تقسیم و فعالیت خود را مجزا ادامه خواهند داد.

وی بیان کرد: در طول سه سال اخیر و با همت جامعه معلولان و با مشارکت آموزش و پرورش، شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی منطقه تربت حیدریه و همچنین تیپ 177 شهید نصر اصفهانی ارتش، مراسم ها و جشن های متعددی با هدف ورود این افراد به دل جامعه و معرفی توانمندی های آنان برگزار شد.

عباسپور گفت: در همین مراسم ها و آمد شد ها بود که استعداد دو خواهر معلول از یک خانواده در مسابقات ورزشی شناسایی شد که در دو سال اخیر در مسابقات ملی و استانی و در رشته دو ومیدانی صاحب عناوین برتر شدند.

رئیس هیئت مدیره جامعه معلولان تربت حیدریه با اشاره به اینکه معلولان خواهان به رسمیت شناختن حداقل حقوق خود در جامعه هستند، افزود: این قشر از جامعه می خواهد که همانند یک شهروند عادی در جامعه از امکانات، تجهیزات و معابر شهری استفاده کند.

وی به قانون استخدامی ها نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه در سالیان اخیر به قانون جذب 3 درصد استخدامی ها هم توجهی نشده و این در حالی است که این قشر از جامعه دارای تحصیلات و مدارج عالی دانشگاهی و توانمندی های بالقوه ای می باشند و نیازمند حمایت هستند نه ترحم!

ساختار مبلمان شهری جامعه ایراد دارد/دریغ ازخودپرداز

محمد سمیعی عضو هیئت مدیره جامعه معلولان تربت حیدریه در این خصوص می افزاید: همانطور که ساختار جامعه طوری برنامه ریزی شده که معلولان نمی تواندد از ان استفاده کنند و نیازمند ارتقاست، به همان میزان باید فرهنگ برخورد با جامعه معلولان و سالمندان را از طریق تریبون ها و رسانه ها نیز برای مردم تبیین کنیم.

وی که خودش کارمند بانک است، اظهار داشت: حتی یک خود پرداز برای جامعه معلولان و یا جانبازان ویلچری مناسب سازی نشده و چنانچه فردی بخواهد فعالیت بانکی خود را انجام بدهد باید یا همراه داشته باشد و یا دست به دامان کسی شود و این در حالی است که اگر چند خود پرداز برای جامعه معلولان و جانبازان ویلچری تهیه شود می توانند خودشان بدون وابستگی فعالیت بانکی را انجام دهند.

پارکینگ ویژه معلولان را افراد عادی تصاحب می کنند

مجتبی دلدار دیگر عضو هیئت مدیره جامعه معلولان گفت: معلولان یک شهروند عادی هستند و باید از امکانات طبیعی و حق شهروندی خود استفاده کنند.

وی بیان داشت: گاهی اوقات که حقوق ما را رعایت نمی کنند بماند آن حداقل امکانات جامعه معلولان را افراد عادی تصاحب می کنند که بعنوان نمونه می توان به پارکینگ خیابان باغملی ویژه معلولان اشاره کرد که اغلب اوقات محل پارک وسایل نقلبه افراد عادی است.

بهرحال جامعه معلولان، جانبازان و همچنین سالمندان تربت حیدریه در این شهر باید از حداقل امکانات و تجهیزات و تردد عادی برخوردار باشند و امید می رود مدیریت شهری در کنار سایر فعالیت های عمرانی خود این قشر از جامعه را در نظر بگیرند.

انتهای پیام/

 

 

 

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
مسیر منتهی به مجموعه ورزشی آزادی تربت حیدریه نیازمند نگاه ویژه مسئولان است بافت فرسوده تربت حیدریه از فرسودگی خارج می شود! بیش از ۱۰۰۰ بسته معیشتی در تربت حیدریه توزیع شد نماز عید سعید فطر تربت حیدریه به روایت تصویر رعایت توصیه های بهداشتی مسئولان از مصادیق تزکیه نفس در روابط اجتماعی است عیدی خیّر تربت حیدریه به دانشجویان کم بضاعت محورهای مهم بیانات امام خامنه ای(مدظله العالی) در روز جهانی قدس پرداخت  ۹۹۰ میلیون ریال به مددجویان بهزیستی جلگه رخ و کدکن تسویه مطالبات زعفرانکاران خراسان رضوی در هاله ای از ابهام!/مدیر کل تعاون روستایی خراسان رضوی: تسویه مطالبات زعفرانکاران منوط به تخصیص اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه است انحراف در تحقق بودجه ۹۸ شهرداری تربت حیدریه بدون مجوز شورا سرنوشت بزرگترین اقامتگاه بین راهی کشور در چالشی جدید! فقدان یک سازمان برنامه و بودجه کارآمد، نمایندگان مجلس را ناچار به پیگیری پروژه های دولتی کرده است/حرکت جهادی، شبانه روزی و بی منت مسیر اصلی کارگزاران نظام