بدون نظر
 
گزارش/
اقتصاد لیبرالی به یک بیماری مزمن در کشورتبدیل شده است/ نهادهای دولتی در سبد های حمایتی از کالای ایرانی استفاده کنند
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ در ۱:۱۸ ب.ظ
 
واردات بی رویه و بدون نیاز سنجی کالاهای اساسی مردم و عدم توجه مسئولان بر توان داخلی و حمایت از تولید کنندگان، اقتصاد لیبرالی کشور را به یک بیماری مزمن تبدیل کرده و تنها داروی آن تغییر ساختار اقتصاد داخلی کشور می باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی تابان تربت، دولتها می توانند با سیاست گذاری مناسب به جای استفاده از درآمد نفت و افزایش نرخ بنزین، تولید داخلی را توسعه و گسترش داده و با حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان از دل رونق تولید با مالیات و ارزش افزوده درآمدزائی کنند.

 

با توجه به صراحت بیان رهبری انقلاب در خصوص اینکه دولت و نهادهای مرتبط با آن استفاده از کالاهای خارجی را برخود حرام کنند، اما متاسفانه در بسیاری از نهادها و حتی سازمانهای انقلابی هنوز کالاهای با برند خارجی زیاد استفاده می شود.

 

یکی از مهمترین معضلات اقتصادی که به دردی مزمن تیدیل شده مصرف گرایی ملت و دلگرم بودن دولتها به منابع نفتی و گازی است و به همین خاطر ایران را به کشوری مصرف گرا مبدل کرده که در همین راستا باید ساختارهای اقتصادی کشور از ریشه تغییر کند.

 

یکی از کارشناسان مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور که در نهایت به ارتقای معیشتی ملت ختم می شود باید همه دست اندرکاران با همراهی مردم سیاست های اقتصاد مقاومتی را سرلوحه کار خود قرار داده و با دلالان و واردکنندگان بی رویه کالا به کشور برخورد قاطع و قانونی صورت گیرد.

 

عباس افشار اذعان داشت: در آستانه ماه مبارک رمضان بسیاری از نهادهای دولتی جهت بخشی از تامین معیشت خانواده های خود سبدهای حمایتی را به کارکنان خود ارائه می کنند که در بین اجناس برنج هندی و پاکستانی و سایر اقلام مصرفی خارجی ملاحظه می شود.

 

وی معتقد است سبد حمایتی تحت نظر مستقیم دولت توزیع می شود و مسئولان می توانند با گنجاندن صد رصدی کالاهای داخلی در این سبدها فرهنگ استفاده از این کالا ها را در بین خانواده ها و جامعه گسترش دهند.

 

اما قسمت دوم ماجرا به نمایشگاههایی برمی گردد که بازهم توسط یک نهاد دولتی یعنی اداره صنعت و معدن و تجارت در سراسر کشور برپا می شوند.

 

اینکه دولتها در آستانه ماه رمضان برای معیشت مردم اقدام به برپائی چنین نمایشگاههای می کنند خوب است اما این نمایشگاهها چقدر در بهبود اوضاع معیشتی ملت و  وضعیت اقتصادی کشور تاثیر گذار است.

 

افشار در خصوص برپائی این نمایشگاهها خطاب به مسئولان چند سئوال را مطرح کرد: آیا در این نوع نمایشگاهها قیمت محصولات ارائه شده به مردم نسبت به قیمت بازار پائین تراست؟ در این نمایشگاهها چه مقدار کالای مرغوب به مردم ارائه می شود؟

 

وی گفت: بعنوان مثال در نمایشگاههائی مواد غذایی که هر سال در آستانه ماه رمضان برپا می شود مرغ منجمد شده به مردم توزیع می شود، اما مردم مرغ تازه را می پسندند و حال انکه هر سال قیمت مرغ تازه در استانه ماه مبارک افزایش چشمگیری دارد.

 

نکته دوم استفاده از کالاها با برند خارجی است که در نمایشگاهها به چشم می خورند که توزیع برنج هندی و پاکستانی و سایر اقلام خارجی نمونه بارز این موضوع است.

 

کارشناس مسائل اقتصادی در این خصوص عنوان داشت: مسئولین امر می توانند فرهنگ سازی استفاده از کالاهای ایرانی را در چنین مواقعی گسترش دهند.

 

وی اظهار کرد: استفاده از کلاهای خارجی باید ابتدا در نهادهای دولتی ممنوع و حرام شود تا در ادامه مردم با آگاهی بخشی حمایت از تولیدکنندگان داخلی کمک شایانی به بهبود وضعیت اقتصادی کشور داشته باشند.

 

شکوفائی اقتصادی و بهبود معیشت مردم در پرتو اصلاح زیر ساختهای اقتصاد بیمار کشور شکل می گیرد و تا مادامی که مسئولان و مردم همدل و یکصدا در این مسیر حرکت نکنند وضعیت اقتصادی کشور در همان مسیر بیماری و رنج طی می شود و حتی رفع تحریمها بصورت یکجا هم یک تسکین کننده بسیار زودگذر خواهد بود.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بلاتکلیفی باغداران کامه ادامه دارد! نبود صنایع تبدیلی گوشت قرمز در بزرگترین بازار دام شرق کشور جایگاه نظارتی شورای شهر نباید سیاسی و جناحی شود رهاسازی ۵۰۰ هزار قطعه ماهی قزل آلا در استخرهای دو منظوره کشاورزی تربت حیدریه/پیش بینی برداشت ۴۲۰ تن گوشت سفید افزایش ۱۰ درصدی مصرف بنزین در منطقه تربت حیدریه آسفالت جاده کدکن به تلخ بخش در بن بست وعده مسئولان! طرح مثلث اقتصادی نیازمند تبیین و فرهنگ سازی است/مردم در این طرح دیده نشدند ریزش آوار معدن در زاوه یک کشته برجای گذاشت تاکسی بی سیم های بدون بی سیم! راهپیمایی اربعین حسینی بزرگترین همایش استکبار ستیزی جهان اسلام است بازگشت نام شهدا به معابر و خیابان های تربت حیدریه احداث بزرگراه تربت حیدریه به خواف مانع خام فروشی صنایع و معادن می شود