بدون نظر
 
هشتمین پایانه صادراتی نفت کشور فعال شد
افزایش قدرت چانه زنی ایران در بازار جهانی نفت با پایانه جدید صادراتی تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۰۶ شهریور ۱۴۰۰ در ۹:۲۳ ق.ظ
 
بارگیری و صادرات نفت ایران از تربت حیدریه بعنوان هشتمین پایانه صادراتی نفت کشور توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی این منطقه آغاز شده که می‌تواند با توجه به نزدیکی این پایانه به مبادی شرق، قدرت چانه‌زنی ایران در بازارهای جهانی را افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار تابان تربت؛  شرکت ملی پخش فراورده های نفتی منطقه تربت‌ حیدریه یکی از مناطق ۳۷ گانه مناطق نفتی ایران است که سوخت‌ رسانی جنوب استان خراسان رضوی شامل ۱۰ شهرستان تربت‌ حیدریه، مه‌ ولات، زاوه، رشتخوار، کاشمر، خلیل‌آباد، کوهسرخ، گناباد، بجستان و خواف و همچنین بخشی از استان سیستان و بلوچستان را بر عهده دارد.

ظرفیت ذخیره سازی انبار این شرکت حدود ۲۳۵ میلیون لیتر است که عمده فرآورده‌های نفتــــی مورد نیاز را از طریق خط لوله ۸ اینچ منشعب از خط ۲۰ اینچ شاهرود، امام تقی تامین می‌کند و سوخت‌ رسانی جنوب خراسان رضوی و تامین قسمتی از نیاز مصرفی سوخت منطقه خراسان جنوبی را تحت پوشش دارد.

این منطقه نفتی دارای ۱۲۰ باب فروشندگی نفت سفید، ۶۳ باب جایگاه عرضه سوخت، ۹ فروشندگی داخل اتاقک، ۱۲۰ فروشندگی و تعاونی روستایی است که با بهره گیری از ۱۸۰ نازل فعال در۳۲ باب جایگاه، سوخت ‌گاز طبیعی عرضه می‌شود، از طرفی ناوگان حمل و نقل این منطقه دارای ۱۸۸دستگاه نفتکش فعال است که ۱۲۱ دستگاه آن تریلر است.

آغاز صادرات نفت از مبدا شرق کشور

شاید بتوان از شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه تربت‌ حیدریه به عنوان یکی از دستگاه‌های عریض و طویل این شهرستان نام برد که چه در بخش تامین نیازهای داخلی و چه در بخش صادرات، کمک بزرگی به توسعه اقتصادی منطقه و بلکه کشور می‌کند.

اکنون و پس از 42 سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، شاهد رشد و توسعه در بخش های مختلف کشور به ویژه در حوزه صنعت نفت هستیم و به برکت این انقلاب، پرونده صادرات نفت از مبداء تربت حیدریه، بعنوان یکی از 8 مبادی صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است.

مدیر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه تربت‌حیدریه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: برنامه‌های این شرکت چه در بخش توسعه منطقه‌ای و چه در بخش صادرات در قالب سه برنامه کوتاه، میان و بلند مدت در سه سال اخیر اجرا شده و یا در حال اجراست.

جواد بلندی در معرفی برنامه‌های کوتاه مدت بیان داشت: این برنامه‌ها که مطابق دستورالعمل‌های جاری در حال انجام است، عبارت از تامین و توزیع به موقع فرآورده‌های نفتی برای مصرف کنندگان حوزه عملیاتی منطقه در جنوب خراسان رضوی و همچنین نظارت بر توزیع و شناسایی اولویت‌ها و نیازهای منطقه است.

وی در تشریح برنامه میان‌مدت نیز گفت: برنامه‌های این بخش برابر برنامه تدوین شده محقق شده که شامل رفع مشکلات همکاران در حد امکان در حوزه منابع انسانی و اجرای برنامه‌های توزیع الکترونیکی گازمایع، نفت سفید و نفت‌گاز است.

مدیر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه تربت‌حیدریه افزود: از دیگر دستاوردهای شرکت در راستای حفظ سرمایه‌های ملی است که شامل: پیشگیری از قاچاق و انحراف فرآورده های نفتی، احقاق حقوق شهروندی و کاهش آمد و شد و نیز تسهیل در ارایه خدمات بدون واسطه می‌باشد که در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا نقش بسزایی ایفا می‌کند.

جواد بلندی به برنامه‌های بلند مدت اشاره و اظهار کرد: مهمترین این برنامه‌ها که در شرایط تحریم برای کشور بسیار مهم است، اخذ مجوز صادرات فرآورده‌های نفتی است که ‌اکنون این شرکت به عنوان یکی از هشت مبدا و انبار مبدا صادرات نفت ایران نقش آفرینی می‌کند.

وی بدون اشاره به میزان صادرات، گفت: هم اکنون صادرات نفت از این شرکت به کشور افغانستان در حال انجام است.

بلندی گفت: با توجه به اینکه این شرکت 50 هکتار زمین در کنار راه‌آهن تربت‌حیدریه دارد، توسعه صادرات با بهره‌گیری از ظرفیت خط جدید ریلی تربت‌ حیدریه به هرات نیز در دست پیگیری و جذب سرمایه گذار است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
پیوست عدالت در وزارت بهداشت خدمت رسانی به مناطق محروم است واردات واکسن طی دو هفته آینده به ۱۶۰ میلیون دز می رسد / ۷۶ میلیون جمعیت کشور واکسینه شده اند بیمارستان ۲۷۲ تختخوابی امام حسین علیه السلام تربت حیدریه افتتاح شد وزیر بهداشت وارد تربت حیدریه شد مرزبانی از دین مهمترین میثاق طلاب و روحانیون است خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی آغاز شد پسته‌کاران پسته خندان نیستند مهمترین دستاورد سفرهای استانی دولت محرومیت زدایی از مناطق محروم است پروژه های نیمه تمام ورزشی تربت حیدریه معطل ۱۸ میلیارد تومان اعتبار پیکر شهید محمد محمدی در تربت‌حیدریه تشییع شد بهره برداری از ۴ مینی چمن ورزشی در منطقه تربت حیدریه پارک جنگلی شهید حجتی تربت حیدریه فرصت مناسب برای تقویت گردشگری