بدون نظر
 
گزارش اختصاصی تابان تربت از قِصه پر غُصه بافت فرسوده!
اشتهای سیری ناپذیرِ سود تسهیلات بانکی، درآمد شهرداری تربت حیدریه را می بلعد
تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۶ در ۹:۰۰ ق.ظ
 
نرخ بالای سود تسهیلات بانک شهر به شهرداری تربت حیدریه، پیرامون اجرای بافت فرسوده واقع در خیابان آیت الله طالقانی بلای جان مدیریت شهری شده و چنانچه تدبیری برای تسویه بدهی آن اتخاذ نشود، شهرداری باید دهها سال آینده، همان درآمد اندک خود را بابت این سو، مدیریت به بانک شهر پرداخت کند.

به گزارش خبرنگار تابان تربت، یکی از فعالیت های مهم شهرداری ها بخصوص در کلان شهرها و شهرهای با جمعیت متوسط نوسازی و یا بهسازی مناطق فرسوده است، حال آنکه این مناطق در مراکز شهرها واقع شده باشد مدیریت شهری را مجاب می کند تا با ارائه یک برنامه مدون و حساب شده بافت فرسوده را نوسازی کرده و به منبع در آمدی برای شهرداری تبدیل کند.

 

شهر ۱۳۰ هزار نفری تربت حیدریه بعد از مشهد، سبزوار و نیشابور بعنوان چهارمین شهر بزرگ خراسان رضوی به لحاظ وسعت و جمعیت از این قاعده مستثنی نیست و در برخی مناطق شهری با چنین بناهای قدیمی و بافت فرسوده مواجه است و اگر مدیریتی هوشمند و حساب شده برای آن برنامه ریزی می کرد امروز شاهد تغییر مبلمان شهری در تربت حیدریه بودیم.

 

بافت فرسوده  واقع در خیابان آیت الله طالقانی یکی از مناطق قدیمی در محدوده میدان مرکزی واقع شده که طبق مصوبه شورای شهر سوم، عملیات اجرایی پروژه تخریب و نوسازی فاز نخست آن در حدود ۱۰ هکتار با خرید و تملک اراضی در سال ۱۳۸۹ آغاز شد.

برای اجرای این پروژه شورای شهر و شهرداری وقت ۵۰۰ میلیارد ریال اوراق مشارکت را از بانک شهر خریداری کرده و پس از طی جلسات مختلف و رایزنی ها انجام گرفته مجدد این ۵۰۰ میلیارد را در بانک سرمایه گذاری کردند و به استناد آن تسهیلات بانکی دریافت کردند.

 

قصه پر قصه بافت فرسوده شهر تربت حیدریه وقتی جالب تر می شود که اعضای شورای سوم بجای مدیریت در اوراق و تسهیلات بانکی و پرداخت بدهی پیرامون اجرای پروژه، به دلیل سوء مدیریت، بدهی ۵۳ میلیارد تومانی را در پایان دوره مدیریت خود برای شهر به ارمغان آوردند.

 

نرخ بالای سود تسهیلات بانک شهر به شهرداری تربت حیدریه، پیرامون اجرای بافت فرسوه در خیابان طالقانی بلای جان مدیریت شهری شده و چنانچه تدبیری برای تسویه بدهی آن اتخاذ نشود، شهرداری باید دهها سال آینده، همان درآمد اندک خود را بابت این سو، مدیریت به بانک شهر پرداخت کند.

این سناریوی تاسف بار سوء مدیریت، همچنان در دوره چهار هم بعنوان بزرگترین معضل شهر تربت حیدریه حکمفرما بود و علی رغم رایزنی های متعدد اعضا و همچنین  تلاش برای تسویه بدهی، متاسفانه در پایان دوره چهارم بر حجم این بدهی افزوده شد و بطوریکه اگر بانک شهر در حق مردم تربت حیدریه لطف و مساعدت کند( که احتمال آن بسیار ضعیف است) در حال حاضر بدهی ۵۳ میلیارد تومانی به ۸۸ میلیارد تومان رسیده و در غیر اینصورت بیش از ۱۰۰ میلیار تومان مدیریت شهری به بانک شهر بدهکار خواهد بود.

 

جالب تر از همه اینکه در شرایطی که شهرداری تربت حیدریه به بانک شهر میلیارد ها تومان بدهکار است ۶۰ درصد اجرای این پروژه را به شرکت زعفرانیه واگذار کرده و ۴۰ درصد دیگر خود را نیز سهیم کرده است!!

 

تنها راه نجات بافت فرسوده مشارکت های مردمی

رئیس شورای اسلامی شهر تربت حیدریه در این خصوص اظهار داشت: حدود ۸ سال است که پروزه بافت فرسوده این شهر به دلیل مشکلات در حوزه مدیریتی فریز شده و با توجه به مراجعات مکرر شهروندان، شورای چهارم تصمیم گرفت این پروژه را از حالت فریز خارج کرده و با ارائه طرح و نقشه های موجود شهروندان اقدام به خرید و فروش و ساخت و ساز کنند، زیرا تنها راه نجات بافت فرسوده در مشارکت های مردمی است.

 

نادر سلیمانی تصریح کرد: مساحت بافت فرسوده دارای طرح در فاز نخست حدود ۱۰ هکتار است که ۳ هکتار آن تاکنون توسط شهرداری، شرکت زعفرانیه و شرکت مادر تخصصی شرق تملک شده است.

 

رئیس شورای شهر تربت حیدریه پیش از این گفته بود: هر میزان از املاک مالکان در مسیر پروژه قرار داشته باشد ۸ برابر آن پروانه مسکونی و یا ۲ متر پروانه تجاری رایگان توسط شهرداری اعطا خواهد شد.

 

وی ادامه داد: اجرای پروژه بافت فرسوده خیابان طالقانی یکی از اولویت های مهم شورای پنجم است و در تلاش هستیم تا با ادامه رایزنی ها ابتدا از افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی بانک شهر جلوگیری کنیم.

 

نادر سلیمانی افزود: شورای سوم باید بعنوان یک تسهیلات سررسیدی بدهی ۵۰ میلیارد تومانی خود را با بانک شهر تا پایان سال ۹۳ تسویه می کرد اما سوء مدیریت اعضا در اجرای این پروژه باعث شد علی رغم مبالغی که به بانک شهر پرداخت شده این بدهی در پایان سال ۹۳ به ۵۳ میلیارد تومان افزایش یابد.

 

وی با بیان اینکه در دوره چهارم مدیریت شورای شهر جلسات متعددی در مشهد و تهران با مسئولان بانک شهر برگزار شده، افزود: در این چهار سال در تلاش بودیم تا این مبلغ را بعنوان یک تسهیلات سررسیدی مطرح کنیم تا علاوه بر ممانعت از افزایش نرخ بالای سود بانکی، بتوانیم بدهی بافت فرسوده را در یک نقطه ای بصورت ثابت متوقف کنیم.

 

رئیس شورای شهر تربت حیدریه گفت: در حال حاضر بدهی شهرداری تربت حیدریه پیرامون بافت فرسوده در پایان سال ۹۵ به ۸۸ میلیارد تومان رسیده و با احتساب ۶۹ میلیارد تومان املاک شهرداری در محدوده بافت فرسوده که اگر فروخته شود فقط ۲۰ میلیار تومان به بانک شهر بدهکار خواهیم بود.

 

سلیمانی گفت: این احتساب بدهی در شرایطی است که بانک شهر با موضوع سررسیدی کردن تسهیلات خود به شهرداری تربت حیدریه موافقت کند و چنانچه چنین توافقی صورت نگیرد شهرداری با احتساب دیرکرد و جریمه در اجرای پرداخت بدهی، بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان باید به بانک شهر بپردازد.

 

پیش از این اعضای شورای اسلامی سوم و چهارم از اجرای پروژه تجاری و اداری زعفرانیه، بازگشایی خیابان ۲۴ متری و همچنین ساخت مجتمع مسکونی ۴۲۸ واحدی در بافت فرسوده خبر داده بودند که به جز مجتمع تجاری و اداری که تقریبا پیشرفت خوبی داشته، ادامه طرح ها همچنان در هاله ای از ابهام است.

 

به گفته اعضای شورای پنجم با احتساب بدهی شهرداری به بانک شهر از ابتدای سال ۹۰ تا کنون میانگین ماهانه ۵۰۰ میلیون تومان به بدهی بافت فرسوده در بانک افزوده می شود، اما طبق گفته کارشناسان این مبلغ بیش از اینهاست و حتی با پرداخت دیرکرد و جریمه ها ماهانه حدود یک میلیارد تومان به بدهی بافت فرسوده افزوده خواهد شد.

 

این در شرایطی است که در آمد اندک شهرداری کفایت مدیریت شهری را نمی کند و در طول سال چندین بار برای پرداخت حقوق کارگران و کارمندان و پیمانکاران با مشکل مواجه است.

 

به گفته رئیس شورای شهر، شهرداری تربت حیدریه باید روزانه ۲۰۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد تا حداقل بدیهیات مدیریت شهری را بتواند به سرانجام برساند.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
وحدت حوزه و دانشگاه باید بر مدار اخلاق و دین باشد زعفران طلای سرخ یا بلای جان مردم خراسان مسئولین؛ معلولین را دریابید! هشدارهای رهبری برای سال ۹۸ نیازمند وحدت و همگرایی نیروهای وفادار به انقلاب است/عده ای منافقانه سعی به القای بن بست در کشور را دارتد هدف فتنه شوم چند ماه اخیر، القای بن بست و ناامیدی در جامعه بود/بزرگترین دغدغه رهبری، دو قطبی کردن مردم توسط جناح هاست/هشدار رهبری برای فتنه ۹۸ را باید جدی بگیریم/امروز در اوج قدرت انقلاب اسلامی، خطر خیانت خواص در کمین نشسته است نگاه شهرداری به مسائل فرهنگی شهر ضعیف است سرانه فضای آموزشی در خراسان رضوی ۳/۴ متر مربع است بهره برداری از ۴ پروژه آموزشی خیر ساز در تربت حیدریه جنبش دانشجویی، ضداستکباری و طرفدار عدالت خواهی است/شناخت فتنه و اصحاب فتنه و مطالبه گری از شاخصه های تشکل های دانشجویی است آیت الله مروج تربتی در توسعه علوم دینی و تقویت حوزه های علمیه نقش بسزایی داشت تخلف در شهرداری تربت حیدریه ۵ هزار معلول از خدمات بهزیستی تربت حیدریه بهره مند هستند/اماکن عمومی برای معلولان مناسب سازی نشده است