بدون نظر
 
قسمت دوم/
از سقوط مجسمه طاغوت و شهربانی تا انتخاب مرکز فرماندهی نیروهای انقلاب در تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ در ۸:۰۰ ق.ظ
 
با پایان گرفتن تشیع پیکر شهید رضا عسکری، نخستین شهید انقلاب اسلامی در تربت حیدریه، مبارزه مستقیم مردم با رژیم طاغوت، ساز و شکل واقعی به خود گرفت و مردم با تجمع در میدان مرکزی و مسجد جامع و هدایت علمای خود زمینه نابودی نمادهای طاغوت و سقوط شهربانی را در شهر فراهم کردند.

به گزارش خبرنگار تابان تربت، قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که خود یکی از پیشکسوتان انقلاب در این دیار به شمار می رود در خصوص انقلاب مردم تربت حیدریه می افزاید: اولين مقابله مستقيم رژيم با مردم پس از اين مراسم، اجتماع درميدان مرکزي شهر در کنار مسجد جامع بود، قرار بود آقاي فرزانه براي جمعيت سخنراني کنند، مردم که شيفته شنيدن سخنان ايشان بودند و مراسم باشکوه تشييع پيکر شهيد عسکري هيجان مضاعفي به آنان بخشيده بود، با شعارهاي کوبنده بر ضد رژيم، از بهشت عسکري به سوي مسجد جامع به حرکت درآمدند.

 

وی افزود: ماموران رژيم با ساز و برگ نظامي براي مقابله با جمعيت در اطراف مسجد جامع و ميدان مرکزي شهر، آماده بودند، جمعيت در صفوف منظم به سوي مسجد جامع به حرکت درآمدند، جمعيت درمرکز شهر، روبروي مسجد جامع درخيابان هاي اطراف فلکه متمرکز شدند و آقاي فرزانه سخنراني کرد.

 

این پیشکسوت انقلاب می گوید: مأموران رژيم دائم درخواست مي کردند که شعار ندهيد، اما مگرحريف انبوه جمعيت می شدند، در تاريخ شهر، هيچگاه جمعيتي با اين عظمت و شکوه فراهم نيامده بود، شعار هاي کوبنده به آسمان مي رسيد.

 

رضایی گفت: حجه الاسلام امامی و طباطبایی در هدایت شور و هیجان مردم و نیز خط دهی به تظاهرات نقش مهمی داشتند، سخنرانیهای مرحوم امامی در تهییج و روشنگری مردم نقش بسزایی داشت، تظاهرات روز به روز افزایش می یافت و آن تابوی نیرو های امنیتی دیگر در هم شکسته شده بود و نیروهای امنیتی از درگیر شدن با مردم می ترسیدند.

 

او می گوید: حمله به خودروهای شهربانی، شعار نویسی، جلسات سخنرانی در مساجد، پخش اعلامیه ها فضای شهر را صد در صد انقلابی کرده بود.

نهم دی ماه در تربت در تربت حیدریه

رضایی خاطر نشان می کند: بامداد روز شنبه نهم دي ماه، حرکت تدريجي مردم از شهر و روستاهاي نزديک که قبلاً توسط شبنامه ها اطلاع رسانی شده بود، شروع شده و جمعيت نسبتاً زيادي در ميدان مرکزي حاضر بودند، برخي افراد ناشناسي را که در بين مردم ديده مي شدند، نيروهاي امنيتي قلمداد مي کردند.
وی می افزاید: نيروهاي شهربانی که نيروي کمکي مجهزي برايشان رسيده بود، مغرورانه جمعيت را زير نظر داشتند ودر چهره شان حالت تمسخر آميخته با اطمينان خاطر مشاهده مي شد، بعد از ساعت ۹ افزايش جمعيت قابل توجه بود، لحظه به لحظه افراد مي رسيدند و با فزوني جمعيت، حالات نيروهاي شهربانی قابل ملاحظه بود.

 

این پیشکسوت انقلاب می گوید: آرامش آنها زايل شد و کم کم تشويش و اضطراب جاي آن را مي گرفت، جمعيت براي حرکت آماده بود و با تأنی به سمت شمال جهت ميگرفت، نخستين درگيري بين مردم و نيروهاي شهربانی با حرکت جمعيت به سوي ميدان مجسمه آغاز شد.

 

وی افزود: درگيري در مقابل بانک سپه و بانک ملي  از جانب شهربانی شروع شد، بدون اخطار به طرف مردم تيراندازي کردند، مردم شعار دادند: « شاه جنابت مي کند ارتش حمايت مي کند» حمله نيروهاي مردمي به عوامل شهربانی شروع شد، در آغاز حمله با سنگ و پاره آجرهای ساختماني بود، اما حمله و هجوم اوج مي گرفت.

 

رضایی اظهار داشت: حاج آقای طباطبائی توانسته بودند تعدادی اسلحه به دست بیاورند، اعتماد به نفس مردم بالا رفته بود و با جرأت بیشتری به نیروها حمله می کردنند، نیروهای شهربانی متوجه حفظ جان خود شده و هراس مرگباري آنها را فرا گرفت و عقب نشيني را آغاز و ديوانه وار تيراندازي مي کردند.

 

مجسمه طاغوت سرنگون شد

کاظم جلیلی می گوید: سرانجام جمعيت به ميدان مجسمه رسيد، مأموران به شهرباني پناهنده مي شدند، به افراد مسلح مردمي دستور داده شد به سوي آنها تيراندازي نکنند، تعدادي از مأموران از داخل ساختمان شهرباني به سمت مردم تيراندازي م کردند.

 

وی افزود: کمپرسي شهرداری به ميدان رسيد و جمعيت به طرف مجسمه حرکت کردند،  تيراندازي بالا گرفت، کمپرسی را به پایه مجسمه چسباندند و طنابی به گردن مجسمه شاه خائن انداختند و با ماشین کشیدند که فقط سر مجسمه کنده شد.

 

این پیشکسوت انقلاب خاطر نشان می کند: شهید مصطفی امامی ( یکی از شهدای این واقعه) در حال تخریب باقیمانده مجسمه بود که ناگاه فرياد او بلند شد و خون آلود بر زمين افتاد

 

بيمارستان تربت همراه با مردم انقلابي

پرسنل بیمارستان نهم دی (آریا مهر سابق) با تمامی ورزیدگی با موقعیت عجیبی روبرو شدند، تجربه ای که تا به حال با آن روبرو نشده بودند، تلاشهای آنها در خصوص بعضی از مجروحین با موفقیت روبرو می شد و در خصوص بعضی ها جواب نمی داد.

 

تعداد جنازه ها هر لحظه زيادتر مي شد، شهدای آن روز مصطفی امامی، علي پاکروان، علي اکبر خاکشور، حسينعلي دلدار تربتي، عليرضا کارگزار، غلامرضا صابريان، عليرضا شيباني، قدرت الله صالحي و محمد حسين فخاربودند وتعداد ۶۸ نفر مجروح بودند. به یاد آن روز بیمارستان مفتخر به دریافت مدال نهم دی از طرف مردم شد.

سقوط شهربانی

محمد علی رضایی در این خصوص می افزاید: همه اشک مي ريختند، مصيبت، يکي دو تا نبود، شهر در حالت سراسيمه و نگران کننده بود و جنگ زده به نظر مي رسيد،  تجمع و ازدحام رو به افزايش بود و جمعيت خون ديده و خروشان و در عين حال سراسيمه و نگران به نظر مي آمد، نيروهاي مردمي مسلح، سماجت به خرج مي دادند که بايد به شهرباني حمله کنيم و مرتباً تير هوايي شليک مي کردند.

 

وی نقل می کند:  نتيجه شور و مذاکره برآن شد که آنها مرتباً شليک هوايي داشته باشند، هوا تاريک شد، خبر آوردند که در شهرباني تحرکات مشکوکي به چشم مي خورد، مجدداً خبر آوردند که در داخل شهرباني انفجاري اتفاق افتاده است، قرار شد ضمن تيراندازي هوايي، به سمت شهرباني برويم و عمليات اصلي را انجام دهیم.

 

این پیشکسوت انقلاب می گوید: وقتي به شهرباني رسيديم، سکوت مرگباري بر آن حوالي حاکم بود، بوي تند انفجار و گاز اشک آور به مشام مي رسيد، صدا و حرکتي در داخل ساختمان ها نبود، نزديک تر شديم و ساختمان را محاصره کرديم، اما هيچ اثري از مأموران نبود، گفتند نيروهای شهربانی، قبل از رسيدن ما فرار کرده و ظاهراً يکي از مأموران گازهاي اشک آور را منفجر کرده بود و به این طریق شهربانی هم سقوط کرد.

 

ذبیحی یکی از نیروهای سابق شهربانی در خصوص تخلیه شهربانی می گوید: بعد از پایین آوردن مجسمه در روز نهم دی ماه قرار بر آن شد تا بعد از تاریکی هوا شهربانی را تخلیه کنیم، ساعت ۱۲ شب بود که ماشین های پادگان ارتش را آوردند و تمام وسیله ها را داخل آن گذاشتند و به پادگان ارتش انتقال دادند و تمامی نیروهای شهربانی تا دو ماه در این پادگان به همراه خانواده هایشان مستقر بودند.

 

انتخاب حوزه علمیه هراتی بعنوان مرکز فرماندهي تربت حیدریه

محمدعلی رضایی نقل می کند: بعد از مشورت با افراد مختلف سرانجام حوزه علمیه هراتی به عنوان مناسب ترين مکان براي مقر ستاد عمليات برگزيده شد، همان شب از مدرسه بازديد به عمل آمد و جلسه اي جهت کنترل راههاي ورودي و خروجي شهر، حفاظت از سازمانها و ادارات دولتي و برقراري نظم و امنيت در شهر انجام گرفت و دو شماره تلفن با مسئول و تلفنچي در تمام ساعات شبانه روز مستقر و به مردم شهر نيز اعلام شد تا هرگونه جريان مشکوک يا اتفاق غیر مترقبه را تلفني به مرکز عمليات اطلاع دهند.

 

وی می افزاید: درهمين حال از همشهريان درخواست شد که در امور نظم و حراست شهر صميمانه همکاري داشته باشند و در جهت تامين امنيت شهر از آنها مدد خواسته شد، اين اقدامات با استقبال بي نظيري از جانب مردم مواجه شد.

 

دیگر پیشکسوت انقلاب خاطر نشان کی کند: هر کس با هر توانی که داشت به خدمت می پرداخت، در طول مدتی که مردم اداره شهر را در دست داشتند، هزینه های نیروها را بازاریان تأمین می کردند.

 

عارف نژاد بیان داشت: کمیته ای جهت رسیدگی به امور شهر تشکیل شده و تمامی کارها برای اداره شهر توسط تمامی اقشار مردم انجام می شد و اتحاد بی نظیری در شهر بر پا بود.

 

حجت الاسلام رضایی می گوید: مردم بعد از نهم دی در تربت حیدریه همواره در انتظار پیروزی انقلاب و بازگشت امام به کشور بودند، در آن روزهاکه قدرت رژیم شاهنشاهی در شهرهای دیگر حاکمیت داشت، اداره امور تربت در دست مردم بود و هیچگونه نگرانی در رابطه با تهاجم و یا کشتار مردم توسط رژیم نبود .

در حرکت عمومی مردم تربت حیدریه همه اقشار حضور فعال داشتند، روحانیون، فرهنگیان، کارمندان، بازاریان و تجار، دانش آموزان، کارگران و کشاورزان، زنان همه با همبستگی و اتحاد در حرکت انقلابی شرکت کرده و در این پیروزی سهیم بودند.

 

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
آغاز دوره باز آموزی طرح نوروزی جنوب خراسان رضوی در تربت حیدریه بالغ بر چهار هزار نجاتگر در طرح نوروزی خراسان رضوی حضور دارند فعالیت های ستاد خدمات سفر بر قابلیت های گردشگری روستایی متمرکز شده است حرکت در گام دوم انقلاب نیازمند ولایت پذیری است/هرکس پای ولایت می ایستد باید هزینه بدهد اقتدار امروز جبهه مقاومت مرهون بصیرت امت اسلامی و خون مطهر شهداست/مادران شهدا پرچمداران معرفت و بصیرت مجموعه عکس نوشته بیانات مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم آذربایجان شرقی حملات تروریستی اخیر ناشی از ناکامی دشمن بود/نظام باید راهبرد دفاعی خود را به استراتژی پیشگیرانه تغییر دهد/بیانیه گام دوم انقلاب رهبری راهبردی عملیاتی نسبت به آینده انقلاب است آغاز مسابقات فوتبال قهرمانی زیر ۱۷ سال کشور در تربت حیدریه پایان رقابتهای سنگ نوردی خراسان رضوی در تربت حیدریه حضور حماسی ملت ایران در ۲۲ بهمن دشمنان انقلاب را ناامید کرد/حملات تروریستی حاکی از ضعف دشمنان و عصبانیت از نظام اسلامی است دست های آلوده آمریکا و همپیمانانش در حمله تروریستی شرق کشور دخیل است/داعیه داران مبارزه با تروریسم میزبان تروریست ها هستند بزرگترین واحدفراوری زعفران خاورمیانه در تربت حیدریه بلااستفاده مانده است