بدون نظر
 
احتمال تمدید مذاکرات تا سپتامبر/ آغاز نشست ظریف و کری
تاریخ انتشار : ۲۰ تیر ۱۳۹۴ در ۷:۰۱ ب.ظ
 
ضرب‌الاجل 9 جولای با کارشکنی امریکایی ها به پایان رسید و توافقی صورت نگرفت؛ اما همچنان مذاکرات میان ایران و کشورهای 5+1 ادامه دارد. قرار بود ایران و 1+5 تا پایان روز جمعه مذاکرات درباره رسیدن به توافق جامع هسته‌ای را به پایان ببرند، این در حالی است که مذاکرات تا روز دوشنبه (22 تیرماه) بنابر اعلام وزارت خارجه آمریکا برای دادن زمان بیش‌تر به مذاکرات، تمدید شد.

به گزارش «تابناک یزد»، مذاکرات هسته ای ایران و اعضای 1+5 در شوک ناشی از دبه واشنگتن در ساعت صفر مذاکرات برگزار شد. دیروز جو خبری و تحلیل حاکم بر هتل کوبورگ و شهر وین ، متاثر از کارشکنی دقیقه نودی تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا بود. این کارشکنی در حوزه رفع تحریمهای شورای امنیت سازمان ملل متحد و با دستور مستقیم اوباما صورت گرفته است.

کارشکنی رایس

برخی اخبار حاکی از آن است که مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا طی روزهای اخیر نقش مستقیمی در تغییر نظر اوباما و دبه کاخ سفید در دقیقه 90 مذاکرات هسته ای ایفا کرده است و سوزان رایس که قبلا نماینده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز بوده است، بر روی لغو تحریمهای شورای امنیت و مکانیزم آن ابراز نظری مخرب و بازدارنده نموده و این اظهار نظر مورد توجه باراک اوباما قرار گرفته است.

همین مسئله سبب شد تا رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در جریان یک ویدئوکنفرانس مستقیم، از کری و مونیز بخواهد تا در خصوص موضوع لغو تحریمهای شورای امنیت نظر خود را تغییر داده و دبه کنند. نقش پشت پرده سوزان رایس در این معادله بر هیچ کس پوشیده نیست. برخی تحللیگران اعلام کرده اند که این اقدام سلبی سوزان رایس هم در راستای رویکرد ضد ایرانی وی و هم با هدف اقناع برخی سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه صورت داده است. با این حال سوزان رایس سعی دارد طی روزهای در ظاهر کمترین سخنی در خصوص مذاکرات هسته ای با ایران به میان نیاورد.

همچینین اگرچه ضرب الاجل 13 جولای دوباره بر سر زبان ها افتاده است اما یک منبع ایرانی نزدیک به تیم مذاکره کنند هسته ای در واکنش به تعیین ضرب الاجل 13 جولای از سوی مقامات آمریکایی اعلام کرد :هدف ما از حضور در مذاکرات هسته ای رسیدن به توافقی آبرومندانه و عزتمدارانه است. در این معادله ، ایجاد محدودیت زمانی برای خود را نمی پذیریم. ما به دنبال توافقی خوب هستیم، در اینجا زمان برای ما اصالت ندارد. تا زمانی که خواسته های ما در مذاکرات تامین نشود، مذاکره ادامه خواهد داشت.

این مقام ایرانی افزود:«دبه اخیر مقامات آمریکایی گره هایی را در مذاکرات ایجاد کرده است. لازم است این گره ها باز شود و در این خصوص واشنگتن باید اراده لازم را از خود نشان دهد .از این رو تعیین ضرب الاجل برای ما موضوعیتی ندارد.»

دیپلماسی بالکنی ظریف

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان صبح امروز پس از مذاکره با همتای آمریکایی خود که به گفته منابع آمریکایی موگرینی نیز در این دیدار حضور داشته است د بالکن هتل ظاهر شد و در پاسخ به خبرنگاران که به او گفتند چرا پایین نمی‌آیید؟ گفت: من فقط برای هوا‌خوری چند دقیقه ای بیرون‌امدم.ظریف در پاسخ به خبرنگاری ژاپنی که پرسید مذاکرات تا پایان هفته میلادی به طول می‌انجامد گفت: به نظر این طور است.وی در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر که پرسید امروز توافق می‌شود؟ گفت: بعید است.داوود محمدنیا، حسین فریدون و سید عباس عراقچی در بالکن همراه ظریف بودند.امروز رفت و آمدهای ظریف و همراهانش به بالکن افزایش یافته و او به فاصله کمی دوباره به همراه علی‌اکبر صالحی به بالکن آمد و گفت: اصلش را آوردم.ظریف مجددا در برابر سوالات خبرنگاران قرار گرفت.وی در پاسخ به این پرسش که مهمترین موضوعات باقی مانده چیست؟ گفت: رسیدن به “بله” برای موضوعات مهم.ظریف که به نظر می‌آید از دیروز ” دیپلماسی بالکن” را پیش گرفته است مذاکراتش با کری که صبح امروز انجام شد را ” سازنده” خواند.وی گفت که اگر اراده سیاسی باشد مشکلات حل می شود.ظریف افزود: هنوز مهمترین موضوعات حل نشده است.

13:50 صالحی و مونیز ساعت 11:30 به وقت وین (14 به وقت تهران) نشستی دوجانبه خواهند داشت.

13:40 گمانه‌زنی‌ها درباره تمدید مذاکرات تا اوایل سپتامبر افزایش یافته است.

12:50 به احتمال زیاد امروز لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به مذاکرات بپیوندد

12:40 نشست ظریف با کری با حضور معاونان از ساعت ده به وقت وین آغاز شد

فوری: احتمال تمدید مذاکرات تا سپتامبر/ آغاز نشست ظریف و کری/ صالحی:شانس توافق بالاست/ به نظر نمی رسد که تا روز دوشنبه توافقی به دست آید/ اظهار امیدواری وزیرخارجه آلمان برای توافق/ پیشرفت در اختلاف ابعاد احتمالی نظامی/ احتمال پیوستن لاوروف به مذاکرات

12:31 دیدار وزرای خارجه آلمان و آمریکا

12:30 مقام دولتی سابق آمریکا، از سخت تر شدن موضع کشورش در مذاکرات هسته ای با ایران خبر داد. به گزارش شبکه راشا تودی، فلاینت لیوریت، مقام سابق دولت آمریکا که از سال 1992 تا 2003 در وین به سر می برد در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راشا تودی اظهار داشت: با وجود تلاش هایی که در وین می شود، به نظر می رسد که مذاکرات این هفته سخت تر باشد.

وی در ادامه افزود: مذاکرات در وضعیت عادی قرار دارد. به نظر نمی رسد که تا روز دوشنبه توافقی به دست آید. البته چه بسا دولت اوباما نیز نگران واکنش داخلی به این توافق باشد. کنگره آمریکا قرار است توافق هسته ای ایران را به منظور برداشتن تحریم های هسته ای بررسی کند. این مقام سابق آمریکایی در ادامه، سخت تر شدن مواضع آمریکا را به برخی مخالفت ها در داخل آمریکا ربط داد.

12:00 صالحی با اشاره به اینکه مذاکرات همچنان به خوبی پیش می‌رود، گفت: شانس توافق بالاست

11:58 امروز؛ رایزنی ظریف و کری با حضور موگرینی . رایزنی وزرای خارجه ایران و آمریکا با حضور فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در وین برگزار خواهد شد.

11:16 خبرگزاری رسمی چین در گزارشی به نقل از منابع مطلع گزارش کرد که ایران و ۱+۵ در موضوع ابعاد احتمالی به پیشرفت قابل توجهی دست یافته اند.

09:59 روزنامه نیویورک‌تایمز با اشاره به اختلاف نظر بر سر تحریم‌های تسلیحاتی در مذاکرات هسته‌ای، نوشته است که از دید ایران رفع این تحریم‌ها مسئله اقدامات متقابل و همچنین نشان تغییر رویکرد در قبال خود است.

 03:13 اشتون کارتر: اگر توافق قابل راستی‌آزمایی نباشد آمریکا آن را امضا نخواهد کرد. وزیر دفاع آمریکا افزود: ایرانی‌ها قابل اعتماد نیستند. اوباما گفته که فقط توافقی خوب می‌خواهد. توافق خوب باید قابل راستی‌آزمایی باشد یعنی اینکه ما باید بتوانیم مشخص کنیم ایرانی‌ها بدنبال سلاح هسته‌ای نیستند

01:07 وزیر خارجه آلمان ابراز امیدواری کرد ایران و 1+5 بتوانند تا روز دوشنبه در مذاکرات شهر وین که بر اثر درخواست‌های زیاده‌خواهانه واشنگتن به بن‌بست کشانده شده به توافق نهایی دست پیدا کنند.

01:12 خانم موگرینی نوشت: «در وین، هنوز شب و روز مشغول کار در مذاکرات هسته‌ای ایران هستیم.»

00:53 نشست دوجانبه عراقچی و شرمن پایان یافت اما جلسات معاونان و کارشناسان ادامه خواهد داشت.

جمعه  19 تیر ماه

22:48 آمریکا: به جایی نرسیده‌ایم که از مذاکرات هسته‌ای کنار بکشیم. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عنوان داشت که جان کری در آخر هفته در وین باقی می‌ماند و همانگونه که وی گفته است، باور داریم پیشرفتی واقعی داشته‌ایم.

22:16 کاخ سفید: تا زمانی که مذاکرات مفید است در وین بمانید. سخنگوی کاخ سفید می‌گوید اوباما به مذاکره‌کنندگان آمریکایی گفته است تا زمانی که مذاکرات مفید است در وین بمانید.

تابناک

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بهره‌برداری از ۲۱۲ پروژه گردشگری تا پایان دولت در خراسان رضوی جهاد حوزه های علمیه باید در راستای خدمت به مردم و دفاع از نظام اسلامی باشد قرارگاه رهایی و نجات در تربت حیدریه تشکیل شد دفاع مقدس باورهای دینی و ارزشهای اسلامی را به منصه ظهور رسانید‌/عملیات ثامن الائمه فتح الفتوح دفاع مقدس شد جریان تحریف امروز در پی گره زدن مشکلات کشور به سازش با آمریکا است/دشمن با مهندسی معکوس به دنبال تهی سازی نظام اسلامی است محافظه کاری خنجر بر حنجر انقلاب است/استمرار نهضت حسینی در نهضت امام خمینی لست احراز هویت کالاهای ارائه شده در بستر پلتفرم‌های آگهی آنلاین آمریکا تلاش می‌کند شکست هایش را در عرصه رسانه جبران کند/ چرا مسئولان اجرایی مدیریت فضای مجازی را به دست دشمن داده اند؟ فرمان آغاز مرحله نهایی دومین رویداد سراسری تولید محتوای دیجیتال بسیج از سوی سردار نقدی/ نجات “جورج فلوید”سوژه بازی سازان بسیجی شد جاده بی انتهای دفاع مقدس روایت سطرهای ناخوانده‌ی دوران دفاع مقدس شهید سلیمانی در «روایت حبیب» تفکر لیبرالی بنی‌صدر بر مدیریت جنگ موجب پیشروی دشمن تا دروازه اهواز شد