بدون نظر
 
مسئول مرکز دامپزشکی شهر رباط سنگ خبر داد؛
آغاز واکسناسیون دامهای سبک و سنگین در تربت حیدریه
تاریخ انتشار : ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ در ۱:۲۹ ب.ظ
 
کاظم فیاض گفت: واکسیناسیون رایگان دام های سبک و سنگین علیه بیماری تب مالت، ابله و هاری طبق برنامه زمانبندی شده در بخش رخ تربت حیدریه در حال انجام است.

کاظم فیاض، مسئول مرکز دامپزشکی شهر رباط سنگ در گفت و گو با خبرنگار تابان تربت؛ با اشاره به آغاز اجرای طرح واکسیناسیون دام های سبک علیه بیماری تب مالت یا بروسلوز، اظهار کرد: در مرحله نخست اجرای این طرح 10 هزار راس دام سبک(بره و بزغاله) در بخش رخ واکسینه می شود و واکسیناسیون تب مالت دام سنگین در اولویت های بعدی انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه بیماری تب مالت از بیماری های مشترک بین دام و انسان است، افزود: باتوجه به آمار دام سبک و سنگین در سطح منطقه در مراحل بعدی به منظور پیشگیری و مهار این بیماری، تعداد واکسیناسیون دام سبک نیز افزایش می یابد.

مسئول مرکز دامپزشکی رباط سنگ اظهار کرد: بخشی از مقدار پیش بینی واکسن تب مالت بصورت رایگان در اختیار مراکز مایه کوبی قرار می گیرد که هزینه های واکسیناسیون در قالب طرحهای توسعه از سوی دولت پرداخت می شود و باقیمانده پیش بینی توسط بخش دولتی و بصورت کاملا رایگان انجام می شود.

وی به واکسیناسیون دام ها علیه بیماری تب برفکی نیز اشاره کرد و گفت: در راستای پیشگیری و جلوگیری از بیماری تب برفکی در دام سبک هر سال یکبار و در سه ماهه پایانی تا اواخر فروردین سال بعد اجرا می شود.

فیاض تصریح کرد: با توجه به شروع مایه کوبی در سه ماهه پایانی سال گذشته تاکنون بیش از 100 هزار راس دام سبک و بیش از 2 هزار راس دام سنگین درمنطقه علیه این بیماری واکسینه شده است.

وی با هشدار به صاحبان دام های سنگین در خصوص جلوگیری از شیوع بیماری تب برفکی، گفت: این بیماری یک بیماری مسری و واگیر دامی است که لازم است دامداران حین خرید دام از خریداری دام های بی هویت و دام هایی که سابقه واکسیناسیون ندارد خودداری کرده و بهتر است دامهای خریداری شده حداقل به مدت دو هفته در محل دیگری بصورت قرنطینه نگهداری و در صورت عدم بروز بیماری به بقیه دامها اضافه شوند.

فیاض اظهار کرد: کنترل و اقدامات انجام گرفته در خصوص این بیماری تنها در واکسیناسیون خلاصه نمی شود، بلکه اقدامات پیشگیرانه و بحث قرنطینه کردن دام از مهمترین اقدامات برای کنترل شیوع این بیماری است و دامداران در این ارتباط ضمن رعایت نکات ایمنی، همکاری لازم را داشته باشند

وی ادامه داد: با وجود شیوع بیماری کرونا و محدودیت های تردد، نیروهای دامپزشکی برای خدمات رسانی آماده انجام وظیفه هستند، لذا دامداران با اکیپ های اعزامی دامپزشکی نهایت همکاری را بعمل آوردند.

فیاض یاد آور شد: در سال گذشته بیش از 500 فقره گواهی بهداشتی، قرنطینه ای حمل محموله های دام،طیور، آبزیان و فرآورده های خام دامی از مبداء رباط سنگ به مقصد شهرهای داخل استان صادر و حمل شده است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

!!تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
کاهش ۶۰ درصدی استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی در تربت حیدریه شهردار تربت حیدریه انتخاب شد تشدید نظارت ها در تربت حیدریه/ادامه سهل انگاری ها ما را ناچار به اعمال محدودیت های بیشتری خواهد کرد خودسازی عملی و علمی مهمترین هدف تحصیل علوم حوزوی است بازگشت محدودیت های کرونایی به تربت حیدریه/هسته مرکزی شهر مسدود شد تربت حیدریه همچنان در وضعیت قرمز کرونایی/استفاده از ماسک بعنوان یک رفتار بهداشتی برای عموم باید نهادینه شود برداشت ۱۵۰ تن گل محمدی از گلستان های جلگه رخ نظام اسلامی باید در تمام موئلفه های قدرت سرآمد باشد شورای شهر تربت حیدریه در پیچ و تاب انتخاب شهردار! مردمی بودن دستگاه قضا به رعایت حق و اجرای مُرّ قانون و مبارزه با فساد است اختصاص ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل آسیب دیده از کرونا در تربت حیدریه تهدید علیه سلامت عمومی پشت دیوار تصفیه خانه تربت حیدریه